Tuto dobrodružnou komedii podle knižní předlohy Huga Vavrečky si v roce 1932 natočil režisér Karel Lamač. Hugo Vavrečka byl mimochodem dědeček dramatika, esejisty, disidenta a kritika komunistického režimu, později posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla.

Původně měl namísto scenáristy Václava Wassermana scénář připravit Karol Poláček a do režisérského křesla usednout namísto Lamače Gustáv Machatý. Když ale probíhaly první herecké zkoušky, jedna z tehdejších hvězd, Vlasta Burian nebyl s touto dvojicí spokojený.  

Výměna režiséra kvůli Burianovi stála čtvrt milionu

Prohlásil, že se neztotožňuje s tímto druhem humoru a řekl, že s těmito pány spolupracovat nebude. Výměna tehdy přišla společnost Elektafilm na čtvrt milionu korun. A to na tu dobu byla pořádná suma. 

Že se Elektafilm rozhodla Burianovi vyhovět nebylo nic překvapivého. Ostatně ve snímku měl ztvárnit dvojroli, a to ne každý herec je schopný odehrát. Kromě něj tento nelehký úkol dostala také jeho kolegyně Lída Baarová. Nicméně oba dva to byli natolik skvělí herci, že se toho zhostili skutečně s grácií. 

Příběh pojednává o nelehké situaci známého detektiva Sherlocka Holmese, kterého ztvárnil Martin Frič. Ten od portorického předsedy vlády Theodora Pištěka dostane za úkol sehnat dvojníka krále Fernanda XXIII., protože tento panovník se bojí o svou bezpečnost, ba dokonce se domnívá, že se na něj chystá atentát. 

Fernand XXIII. s tváří Vlasty Buriana má za manželku krásnou královnu Lídu Baarovou, která je ovšem nespokojená, protože trůn stále nemá následníka. Když si jednou Sherlock pročítá noviny, narazí na fotografii Františka Lelíčka, který jako kdyby Fernandu XXIII. z oka vypadl. Jeho úkol tedy začíná nabírat směr. Vydá se pro Lelíčka do Čech. 

Baarová nechtěla o vdavkách ani slyšet

František Lelíček je obyčejný vykutálený Čecháček, který má rád peníze a jídlo. I proto za jeho zadkem pořád stojí spousta věřitelů, a tak když se najednou na scéně objeví Sherlock s touto lukrativní nabídkou, která zahrnuje spoustu peněz, Lelíček se s ním vydá do Portorika, kde má jakožto náhradník zastoupit vyplašeného krále. 

Když se pak setká s královnou, je už ruka v rukávu, protože „nějakému Lelíčkovi“ se o takové krásce ani nezdálo a královna má zase konečně po boku někoho, kdo vypadá alespoň trochu naživu. Naživu doslova, protože na Lelíčka / krále je atentát skutečně spáchán. Ten ale přežije, a tak romance mezi holubičkami může pokračovat dál. 

Lída Baarová byla krásná mladá herečka, to poznal i slepý. Burian ale slepý nebyl, byl „jen“ ženatý. Jeho pobláznění k Baarové bylo tehdy ale tak silné, že dokonce uvažoval o rozvodu. „Mermomocí si mě chtěl vzít, jenomže mně nebylo ještě ani dvacet let a o nějakých vdavkách jsem nechtěla ani slyšet,“ uvedla samotná herečka po letech. 

Burian byl známý pro své honosné večírky, které pořádal ve své luxusní vile, kde mě i vlastního šéfkuchaře, který pro něj připravoval různé delikatesy. Baarová ho ale odmítla, co víc, když byla Němci vyslýchána, slavného herce tehdy udala. 

Vězení, deprese, konec kariéry a smrt

„Celá činnost a chování V. Buriana v době okupace a jeho protičeské chování vyplynuly z jeho přátelských styků s okupanty a ze snahy zavděčiti se jim každým způsobem. Burian v době okupace nechoval se jako dobrý Čech a spolupracoval dobrovolně s okupanty, s jejichž význačnými činiteli se velmi přátelil,” zněla tehdy slova herečky, která jsou uvedena v knize Lída Baarová stále fascinuje

Celé toto období bylo pro Buriana velmi nešťastné, doposud opěvovaný herec byl najednou označován za kolaboranta, skončil ve vězení a na svůj předchozí úspěch se mu už nepodařilo navázat. Začal mít deprese a ani jeho fyzická schránka na tom nebyla dobře. Herec Vlasta Burian zemřel v roce 1962 na plicní embolii. 

Film, který se mu stal osudným, a kde potkal lásku, která mu zničila život, se jmenoval Lelíček ve službách Sherlocka Holmese. Poznali jste jej?

Zdroje: csfd.cz, tvguru.cz