Psal se rok 1864. Britský zoolog Philip Lutley Sclater seděl za stolem a právě dokončoval svůj článek s názvem „Savci z Madagaskaru“. V něm zpracoval poznatky svého studia lemurů. Zjistil, že na Madagaskaru je jich mnohem více než v Africe nebo Indii. Předpokládal tak, že exotický ostrov bude jejich prapůvodní domovinou.

Zároveň také navrhl hypotézu, jak se tito primáti rozšířili. „Jižní Indie, Jižní Afrika a Západní Austrálie byla spojena pevninou táhnoucí se přes jižní Indický oceán," napsal. „Z neznámých důvodů se však potopila."

Ztracený kontinent Lemurie

Brzy po vydání článku si teorie o Lemurii získala sympatie většiny vědeckého světa. V 60. letech 19. století německý biolog Ernst Haeckel publikovat práci, v níž prohlásil, že ztracený kontinent mohl být kolébkou lidstva. Z ní migrovaly různé druhy do zbytku světa.

Tuto hypotézu rozpracovala ruská okultistka a spisovatelka Elena Blavatskaja ve své knize z roku 1888 Tajná doktrína. Navrhovala, že Lemurie byla domovem jednoho ze sedmi starověkých ras člověka. Lemuřané měli být tři metry vysocí, hermafroditi, vejcorodí a mentálně zaostalí. Okrajové teorie dokonce naznačovaly, že se nakonec vyvinuli v lemury, které známe dnes.

S rozvíjejícími znalostmi evoluční biologie, geografie, archeologie i antropologie se na bájnou zemi zapomnělo. Žila pouze ve sci-fi příbězích. V roce 2013 ale vědci v Indickém oceánu objevili stopy ztraceného kontinentu.

Potopená země

Mezi ně patří zirkon, jenž byl náhodou vytěžen na Mauriciu. Jeho stáří bylo odhadnuto na 3 miliardy let. To však geologům nedávalo smysl. Stáří ostrova, který se z vody vynořil díky deskové tektonice, je pouhých 2 miliony let.

Zdroj: Youtube

Geologové proto připustili možnost, že minerál pochází z mnohem starší pevniny, jež se asi před 84 miliony lety potopila do Indického oceánu. Lemurie tak existovala. Prastará rasa Lemuřanů ale nikoli. Primáti se na Madagaskaru vyvinuli až před asi 54 miliony lety.

Zdroj:

www.allthatsinteresting.com, www.cs.wikipedia.org