Leninova mumie: Jak zdevastované tělo balzamovali a v jakém stavu je nyní

Leninovo nabalzamované tělo

Leninovo nabalzamované tělo

Foto: Profimedia.CZ

Lenin je věčný, hlásala svého času sovětská ideologie, a nemínila to jen v přeneseném smyslu. Tělo někdejšího vůdce bolševické revoluce je sice nehybné, chybí mu mozek i vnitřní orgány, ale navenek pořád vypadá zachovale. Na jeho údržbě se podílí celý tým odborníků a rozhodně nejde o levnou záležitost.

Balzamaci Leninova těla původně nikdo neplánoval. Když oslavovaný vůdce v lednu roku 1924 zemřel, patolog provádějící pitvu mu přeřízl hlavní tepny. "Kdyby byl věděl, že se tělo bude balzamovat, určitě by to byl neudělal. Cévní systém by posloužil k rozvodu chemikálií do tkání," vysvětlil antropolog Alexej Jurčak z univerzity v Kalifornii.

Po pitvě bylo Leninovo tělo nabalzamováno jen provizorně, aby vydrželo v nezměněném stavu do pohřbu. Po čtyři dny stálo vystavené v otevřené rakvi v nevytápěné hale v centru Moskvy a před rozkladem ho chránil lednový mráz. Za tu krátkou dobu se na něj přišlo podívat okolo 50 tisíc lidí.

Fanny Kaplanová / V.I. Lenin

Fanny Kaplanová: Poloslepá dívka se pokusila zabít Lenina. Trest byl strašný

Davy neřídly ani po čtyřech dnech. Naopak, do Moskvy se sjíždělo čím dál víc zvědavců z různých koutů země, všichni si chtěli prohlédnout muže, který změnil ruské dějiny. Rakev s Leninem byla přesunuta do dřevěného mauzolea na Rudém náměstí, kde byla k vidění dalších 56 dní.

Teprve poté se začalo oteplovat a sovětská vláda přišla s myšlenkou uchovat Leninovu mrtvolu navždy. Nezvyklého úkolu se ujali dva přední chemici, Vladimír Vorobjov a Boris Zbarský. Během několika měsíců vyvinuli speciální chemickou směs, která udržela Leninovo tělo pohromadě a v původním tvaru. 1. srpna 1924 se mauzoleum opět otevřelo veřejnosti. "Je to absolutní vítězství!" prohlásil hrdě Zbarský.

Z Lenina byla ovšem zachována jen kostra, svaly, kůže a další tkáně, zatímco vnitřní orgány byly vyjmuty. Chemici odstranili i mozek, který byl poté důkladně zkoumán zvláštním vědeckým institutem. Sovětští vědci doufali, že v Leninových mozkových závitech najdou anomálie vypovídající o geniálních schopnostech.

Naděžda Krupská

Naděžda Krupská: Byla tak oddaná, že povolila Leninovi milenku a hlídala jí děti

O Leninovu mumii se od té doby staral zvláštní tým, jenž jednu dobu čítal až 200 členů. Dnes už je údržbou pověřena jen hrstka vědců, provoz mauzolea však přesto přijde Kreml v přepočtu na 5 milionů Kč ročně. Vysoké náklady vzbuzují v Rusku debatu, zda by se Vladimír Iljič neměl konečně dočkat důstojného pohřbení.

"Za pár let tu stejně už nebude nikdo, kdo by se o mumii dále staral. Vědecký tým stárne, a z mladých výzkumníků se o balzamování nikdo nezajímá. Není to už prestižní," uvedl Alexej Jurčak.

Leninovo tělo prochází jednou za 18 měsíců zdlouhavou a náročnou údržbou, během níž je naloženo do směsí obsahujících mimo jiné formaldehyd, alkohol a peroxid vodíku. Svrchní vrstva se přesto sem tam odlupuje a je potřeba opatrný manuální zásah v podobě aplikace umělé kůže. Nakolik je Leninova mumie dílem posmrtné plastické chirurgie, nikdo neprozradí. Její voskový vzhled ale napovídá, že možná nadešel čas nechat Lenina konečně odpočinout v pokoji.