Co stálo v Leninově tajné závěti: Stalin dobře věděl, proč ji nikdo neměl číst

Nataša Slánská | 13. 7. 2020
Lenin se Stalinem
Lenin Stalina na konci života kritizoval.
Lenin se Stalinem

V únoru roku 1956 vystoupil Nikita Chruščov na sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu se šokujícím projevem. Stalin nebyl výjimečný vůdce, nýbrž despota, který se dopouštěl hrubého násilí proti všemu, co mu odporovalo. Před jeho drsnou povahou varoval už soudruh Lenin.

Chruščov straníkům předložil Leninův dopis, historiky označovaný jako "závěť", který byl dlouhá léta před světem tajen. Vůdce revoluce v něm popsal Stalina jako "příliš hrubého a náladového člověka" a navrhoval, aby byl do funkce generálního tajemníka strany zvolen někdo mírnější. "Stalin soustředí ve svých rukou obrovskou moc a já si nejsem jist, zda vždy dokáže tuto moc správně použít," vyjádřil své obavy Lenin rok před svou smrtí.

Dopis se však nedostal ke komunistickým funkcionářům hned. Lenin jeho kopie zapečetil a předal své manželce Naděždě Krupské, která je měla doručit straníkům až po jeho smrti. To také učinila. V té době měl už Stalin bohužel v zemi takové postavení, že se ho nikdo odvolat neodvážil. Své konkurenty likvidoval jak na běžícím pásu a nic mu nestálo v cestě.

Dýchánky u Stalina: Zpij se do němoty a zatanči kozáčka, jinak zemřeš
Magazín

Dýchánky u Stalina: Zpij se do němoty a zatanči kozáčka, jinak zemřeš

"Sedmdesát procent členů a kandidátů zvolených XVII. sjezdem bylo zatčeno a zastřeleno jen proto, že tito čestní komunisté byli pomluveni a obvinění proti nim byla zfalšovaná, a došlo k obludnému porušení revoluční zákonnosti!" hřímal Chruščov.

Stalin si podle jeho slov vybudoval kult osobnosti, což byl fenomén, který Lenin přísně odsuzoval. Navíc nechal deportovat celé národnostní menšiny z jejich domovů a bylo mu jedno, že dvě pětiny odsunutých lidí cestu nepřežily. Kromě toho nebyl ani zdaleka tak vynikajícím vojevůdcem, na jakého si hrál. Neprozíravý pakt s Hitlerem a taktické chyby vedly ke ztrátě statisíců sovětských vojáků. Nebyl to Stalin, ale hrdinná armáda a všechen sovětský lid, kdo vyhrál válku!

Chruščovův otevřený projev byl i tři roky po Stalinově smrti riskantní záležitostí. Proběhl za zavřenými dveřmi a do sovětských médií z něj nemělo proniknout ani slůvko. Přesto se už za necelý měsíc nesla Moskvou šuškanda, že Chruščov odsoudil Stalinův kult osobnosti, a vzápětí o tom informoval i americký tisk. A světe div se, Chruščov za svá slova nebyl ani odvolán, ani poslán do vězení, ani popraven. Leninova závěť byla konečně vyslyšena...

Tagy Adolf Hitler Josif Vissarionovič Stalin Moskva Naděžda Krupská Nikita Sergejevič Chruščov smrt Sovětský svaz Vladimir Iljič Lenin závěť