Leninova sestra napsala nepříjemný dopis Stalinovi. Obsah zůstal 70 let utajen

V. I. Lenin byl částečný Žid po dědečkovi z matčiny strany

V. I. Lenin byl částečný Žid po dědečkovi z matčiny strany

Foto: profimedia.cz & shutterstock.com

Zvěsti o tom, že někdejší vůdce bolševické revoluce z roku 1917 má židovské kořeny, kolovaly celým Ruskem až do roku 2011. V tomto roce totiž Státní historické muzeum v Moskvě zveřejnilo dopis Leninovy sestry Anny, který napsala Josifu Stalinovi. „Dědeček z matčiny strany byl ukrajinský Žid. Byl synem Mojžíše." Stalinovi se to ale vůbec nelíbilo.  

„Slyšela jsem, že v posledních letech antisemitismus opět zesiluje, a to i mezi komunisty. Bylo by špatné skrýt tuto skutečnost před masami,“ napsala dále. V té době totiž Stalin rozjel násilnou diskriminační kampaň proti židovským občanům. Šlo o promyšlený útok hlavně na židovské intelektuály. Vyčítán jim byl jejich kosmopolitismus a židovský nacionalismus. Tito vzdělaní lidé se stali obětmi vražd nebo vykonstruovaných procesů. Fakt o tom, že Lenin měl židovské předky se ale na veřejnost nedostal. Podle kurátorky výstavy Taťány Koloskové Stalin ignoroval Anninu žádost a řekl jí, aby o tomto dopisu mlčela. (Zdroj: www.jpost.com)

Pinterest

„Pocházel z chudé židovské rodiny a byl podle křestního listu synem Mojžíše Blanka původem ze (západoukrajinského) Žitomiru," napsala Uljanovová. „Konvertoval ke křesťanství, aby unikl pronásledování a měl přístup k vysokoškolskému vzdělání. Vladimír Iljič měl vždy o Židech vysoké mínění. Je mi líto, že okolnosti našeho původu, které jsem předtím tušila, nebyly známy za jeho života," dodala. 

Leninovo nabalzamované tělo

Leninova mumie: Jak zdevastované tělo balzamovali a v jakém stavu je nyní

To, že výstava odtajnila dopis po téměř osmdesáti letech, vyvolalo mezi Rusy rozruch. „Tento fascinující souhrn informací získaný z odtajněných souborů KGB není v zemi, kde byl antisemitismus po celá desetiletí uznávanou státní doktrínou, drobným detailem," píše deník Time. „Je totiž všeobecně známo, že mimo procesů ve třicátých letech chtěl Stalin před svou smrtí v roce 1953 poslat celé židovské obyvatelstvo žijící v Sovětském svazu do koncentračních táborů na Sibiři."

Odtajněný dopis otevřel debatu o tom, že Lenin by měl být zbaven svého kultu a konečně pohřben. (Zdroj: content.time.com