Da Vinci je považován za jednoho z největších umělců v historii lidstva. Jeho zvídavá a analytická povaha ho nenechávala v klidu. Dokazují to právě jeho deníky plné složitých náčrtů a podrobných poznámek, vědeckých pozorování, spekulací či hypotéz.

V nich se dotýkal mnoha oborů od matematiky a medicíny, po přírodovědu a techniku. Byl posedlý geometrií a zlatým řezem, který hojně využíval ve svých malbách. Zajímal ho také problém architektonické estetiky a akustiky staveb. Pro francouzského krále Františka I. dokonce navrhl vojenské opevnění zohledňující zvýšenou hrozbu rozvíjejícího se dělostřelectva.

Zdroj: Youtube

Jeho pozornosti neušla ani příroda. Studoval a kreslil zvířata, rostliny, bouřku, ale i fosilie a geologické útvary. Jeho fascinace okolním světem ho inspirovala k navrhování originálních strojů. Mnozí říkají, že existuje jen málo vynálezů, jež nebyly inspirovány Leonardem. Včetně nůžek, vrtačky nebo pružinového pohonu. 

Leonardo da Vinci a mobilní telefon

Da Vinciho poznámkám dodává kouzlo i speciální technika kresby založená na šrafování, jež mu pomáhala vytvořit iluzi světla a stínu a pracovat s perspektivou. Rád používal červenou křídu zvanou sangvinik a černý inkoust. Malůvky doplňoval zrcadlově otočeným drobným písmem. 

Jeho dochované náčrty proto nepřestávají fascinovat i moderní umělce. Není tedy divu, že se řada z nich geniálním polyhistorem inspirují a nebojí se jeho styl napodobit. Dokonale se to podařilo ilustrátorovi Kevinu Tongovi, kterého jednoho dne napadla otázka: „Jak by Da Vinci nakreslil Apple iPhone?”

Mobil z renesance

Trvalo několik měsíců, než si designér nastudoval Leonardův styl kresby. Věnovaný čas ale stál za to. Jakmile své dílo zveřejnil na internetu, ihned se objevily spekulace, že jde o ztracený návrh mobilního telefonu geniálního vynálezce.

Tong na vybledlém papíru navrhl steampunkový přístroj, který je poháněn mini parním strojem a tlačítko menu je nahrazeno hodinami. 

Zdroj:

www.metmuseum.org, www.nationalgeographic.co.uk, www.weinerelementary.org, www.trendhunter.com