Tento podivný nákres Leonarda da Vinciho vyvolal na internetu šok. Je pravý? Co myslíte?

Lenka Bělská | 4. 1. 2023

Leonardo da Vinci zasvětil velkou část svého života vizím budoucnosti a vymýšlení nových přístrojů. Mezi jeho nejslavnější vynálezy patří létací stroje, kulomety, kalkulačka nebo skafandr. Jejich návrhy zakreslovat osobitým rukopisem do speciálních deníků.

Da Vinci je považován za jednoho z největších umělců v historii lidstva. Jeho zvídavá a analytická povaha ho nenechávala v klidu. Dokazují to právě jeho deníky plné složitých náčrtů a podrobných poznámek, vědeckých pozorování, spekulací či hypotéz.

Leonardo da Vinci byl posedlý geometrií. Vyřešíte jeho hádanku? Kolik vidíte trojúhelníků?
Magazín

Leonardo da Vinci byl posedlý geometrií. Vyřešíte jeho hádanku? Kolik vidíte trojúhelníků?

V nich se dotýkal mnoha oborů od matematiky a medicíny, po přírodovědu a techniku. Byl posedlý geometrií a zlatým řezem, který hojně využíval ve svých malbách. Zajímal ho také problém architektonické estetiky a akustiky staveb. Pro francouzského krále Františka I. dokonce navrhl vojenské opevnění zohledňující zvýšenou hrozbu rozvíjejícího se dělostřelectva.

Zdroj: Youtube

Jeho pozornosti neušla ani příroda. Studoval a kreslil zvířata, rostliny, bouřku, ale i fosilie a geologické útvary. Jeho fascinace okolním světem ho inspirovala k navrhování originálních strojů. Mnozí říkají, že existuje jen málo vynálezů, jež nebyly inspirovány Leonardem. Včetně nůžek, vrtačky nebo pružinového pohonu. 

Leonardo da Vinci a mobilní telefon

Da Vinciho poznámkám dodává kouzlo i speciální technika kresby založená na šrafování, jež mu pomáhala vytvořit iluzi světla a stínu a pracovat s perspektivou. Rád používal červenou křídu zvanou sangvinik a černý inkoust. Malůvky doplňoval zrcadlově otočeným drobným písmem. 

První tank zkonstruoval Leonardo da Vinci. Podívejte se na složitou, geniální konstrukci
Magazín

První tank zkonstruoval Leonardo da Vinci. Podívejte se na složitou, geniální konstrukci

Jeho dochované náčrty proto nepřestávají fascinovat i moderní umělce. Není tedy divu, že se řada z nich geniálním polyhistorem inspirují a nebojí se jeho styl napodobit. Dokonale se to podařilo ilustrátorovi Kevinu Tongovi, kterého jednoho dne napadla otázka: „Jak by Da Vinci nakreslil Apple iPhone?”

Mobil z renesance

Trvalo několik měsíců, než si designér nastudoval Leonardův styl kresby. Věnovaný čas ale stál za to. Jakmile své dílo zveřejnil na internetu, ihned se objevily spekulace, že jde o ztracený návrh mobilního telefonu geniálního vynálezce.

Tong na vybledlém papíru navrhl steampunkový přístroj, který je poháněn mini parním strojem a tlačítko menu je nahrazeno hodinami. 

Zdroj:

www.metmuseum.org, www.nationalgeographic.co.uk, www.weinerelementary.org, www.trendhunter.com

Tagy František I. Francouzský Internet iPhone Leonardo da Vinci Tonga vynález