Na první pohled vypadá les Fontainebleau zcela obyčejně. Je oblíbenou výletní destinací rodin a milovníků boulderingu. Na rozloze 250 km2 se totiž nachází řada masivních balvanů, po kterých se dá šplhat. 

Už v 19. století si výletníci a sportovci všimli, že některé pískovcové skalky a zdi převisů jsou ozdobeny hlubokými rytinami. Archeologové později potvrdili, že většina z nich pochází z mezolitu a jsou staré cca 11 000 až 7500 let.

Les Fontainebleau

Oblast mezi Nemours a Rambouillet přitahovala naše předky již před čtyřiceti tisíci lety. Nalezené kosti medvědů, nosorožců a jelenů napovídají, že listnatý les poskytoval lovcům a sběračům nekonečné možnosti obživy. 

„Pohřebiště a kamenné nástroje naznačují, že nomádské tlupy se zde usadily již kolem 8. tisíciletí př. n. l. Jejich domovem se staly skalní převisy,” říká archeolog Colas Guéret. „Ty jejich obyvatelé ozdobili do té míry, že je les Fontainebleau jedním z největších evropských komplexů skalního umění.” 

Dodnes ale nikdo nedokáže říct, za jakým účelem byly rytiny zhotovené. Řada z nich se nachází ve štěrbinách, jimiž se člověk jen tak tak protáhne. Některé připomínají zvířata a postavy lidí, další jsou čistě abstraktní.

Umění v mezolitu

„Jsou tu dva druhy umění, což odkazuje na posun v myšlení,” vysvětluje Boris Valentin, profesor prehistorické archeologie na Paris 1 Panthéon Sorbonne. „Od zobrazování okolního světa po symbolismus a fantazii. Změna přišla pravděpodobně s náboženstvím.”

Zdroj: Youtube

S tímto názorem souhlasí i Colas Guéret. Podle něj vyrytí jedné čáry trvalo kolem dvaceti minut. V celém lese jich přesto najdeme tisíce. „Nemohu si pomoci, ale myslím, že toto opakující se gesto, které nemá žádný utilitární účel, mi připomíná nějaký druh meditace,” usmívá se. 

Zdroje: www.news.cnrs.fr, www.france24.com, www.en.wikipedia.org