Záhada letu 19: Nejpodivnější případ zmizení letadla v Bermudském trojúhelníku

Pět letounů Grumman TBF Avanger se ztratilo během cvičného letu označovaného jako „let 19“.

Pět letounů Grumman TBF Avanger se ztratilo během cvičného letu označovaného jako „let 19“.

Foto: Profimedia.cz

Kdo by neznal pojem bermudský trojúhelník. Víte však, co se dělo během nešťastně proslaveného letu 19? Ztracený „let 19“ proběhl úspěšně jen napůl. Letadla nebyla nikdy nalezena a jejich zmizení někteří dodnes považují za důkaz nadpřirozených jevů v oblasti jihozápadně od Bermud.

Kde zmizel let 19?

Bermudský trojúhelník není jasné vyznačené místo a autoři, kteří popisují události a hledají důkazy o nadpřirozených jevech v této oblasti, často jeho vymezení upravují pro své potřeby. Můžete se tedy setkat s různými geografickým vymezením a tím pádem i velkými rozdíly v rozloze, která je ovšem obrovská ve všech případech.

Nejčastěji se za bermudský trojúhelník označuje plocha mezi Bermudskými ostrovy, Miami na Floridě a San Juan v Portoriku. Rozloha je větší než milion kilometrů čtverečních, jde o část Sargasového moře kudy protéká Golfský proud a hloubka moře se běžně pohybuje mezi 5 až 8 kilometry.
Už z tohoto výčtu je jasné, ze prohledávání trojúhelníku není nic jednoduchého ani pro moderní, technicky vybavené lodě se specializovanými přístroji.

Bermudský trojúhleník má rozlohu přes milion kilometrů čtverečních.Bermudský trojúhleník má rozlohu přes milion kilometrů čtverečních.Zdroj: Profimedia.cz

Co byl let 19?

Slavný let 19 v podstatě odstartoval spekulace a domněnky o existenci nebezpečného a mystického bermudského trojúhelníku. Let 19 bývá často označován z hlídkový, ale jeho účel byl docela jiný. Šlo o cvičný let, během něhož posádka pěti letounů torpédových amerických bombardérů Grumman TBM Avenger se 14 muži na palubě měla shodit torpéda a vrátit se zpět na základnu. Šlo o běžný nácvik navigace, který proběhl zcela plánovaně a bez problémů až do okamžiku návratu zpět na námořní základnu Fort Lauderdale, kam všech 5 letounů 5.prosince roku 1945 nedorazilo.

Letka čítala 5 strojů „Avenger“ se celkem 14 muži.Letka čítala 5 strojů „Avenger“ se celkem 14 muži.Zdroj: Profimedia.cz

Zmizení letu 19

Velitel a zkušený instruktor letky Charles Carroll Taylor během radiokomunikace se základnou potvrdil zhoršení počasí a viditelnosti. Zatímco v Miami pršelo už celé pozdní odpoledne, ve výšce 300 m vál vítr o rychlosti 60 km za hodinu, jenže 2 500 m nad povrchem šlo o hurikán. O situaci také vypovídá fakt, že s posádkou komunikoval i další pilot, který byl ve vzduchu, ale nepatřil ke cvičnému letu. Tím byl poručík Cox, zkušený instruktor, který chtěl začít letku hledat, když bylo z jejich komunikace patrné, že se ztratila, ale pracovníci řídící věže z Fort Lauderdale mu to zakázali. Ti měli také na základně již připravené letadlo, které po letce mělo pátrat, ale vzhledem k počasí jej nevyslali.

Bermudský trojúhelník

Oceánografové našli logické a přirozené vysvětlení jevů Bermudského trojúhelníku

Nezmizel však jen let 19

Bylo jasné, že se celá letka ztratila. Kompasy kapitána Taylora nefungovali a všichni s byli vědomi své nesprávné pozice. Komunikační signál zeslábl, až se zcela ztratil.

Záchranné pátrací hydroplány PMB Mariner s 13 muži na palubě byly vysány z NAS Banana River na Floridě. Zhruba za půl hodiny po startu jedna z posádek záchranného hydroplánu oznámila základně, že se blíží k místu předpokládaného zmizení letu 19. I tento letoun se však odmlčel a nebyl již nikdy nalezen. Z oblasti zmizení je však zaznamenáno svědectví o padajícím letadle i olejové skvrně na pláži v blízkosti města New Smyrna, nicméně během pátrání nebylo nic nalezeno.

Extrémní bouřková vlna – počítačová simulace

Tulácké vlny: Zabijáci, ve které nikdo nevěřil, vysvětlují Bermudský trojúhelník

Pátrání po letu 19

Tyto události následovala jedna z největších pátracích operací, na které se podílely letouny i námořnictvo. Byla to největší pátrací akce v době míru, do které se zapojilo nejen 248 letadel, 18 plavidel, ale také množství obchodních lodí a dalších. Všichni přítomní letečtí instruktoři, kadeti, ale také pozemní vojenské síly i místní obyvatelé pročesávali pevninu, ale také 500 000 čtverečních kilometrů oceánu. Po pěti letounech, ani pátracím hydroplánu se nenašly žádné trosky či důkazy pádu.

Podívejte se na krátké video v angličtině o tom, co si vědci myslí o bermudském trojúhelníku.

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.stoplusjednicka.czwww.nasflmuseum.comcs.wikipedia.org