Létající tank Antonov: Měl být zázračnou zbraní, ale doplatil na nedomyšlenost

Patrik Strnad | 7. 1. 2020
Létající tank Antonov
Létající tank Antonov
Létající tank Antonov

Nacisté nebyli jediní, kteří se pokoušeli vymyslet zázračnou zbraň, s jejíž pomocí by zničili nepřátele. Sovětský svaz v projektu Antonov A 40 KT tanku namontoval křídla a vyslal ho k nebi. Wunderwaffe z SSSR nakonec skončila ve šrotu.

Okřídlený dravec

Rusky se projekt jmenoval také Krylja tanka, neboli okřídlený tank. Než se nápad dostal do svazu, koketoval s ním ve 30. letech americký letecký konstruktér John Walter, který odhalil největší nedostatky ještě před jeho sestrojením a do výroby se nakonec nepustil.

V roce 1941 se myšlenka ukotvila v kanceláři sovětského leteckého konstruktéra O. K. Antonova, důvodem byl požadavek na tank, jenž by dokázal fungovat i ve vzduchu. Posílení partyzánských jednotek v roce 1942 tento nápad vynesla na první příčky důležitosti a už v dubnu se Antonov vydal do města Ťumeň a začal realizovat svůj plán.

Drzý kadet Jakov Ochotnikov uhodil pěstí Stalina. Diktátorova odplata byla krutá
Magazín

Drzý kadet Jakov Ochotnikov uhodil pěstí Stalina. Diktátorova odplata byla krutá

Okřídlený tank se skládal z lehkého tanku T-60, k němuž konstruktér přimontoval dvouplošná křídla, ocas a kormidla. Tank měl fungovat jako kluzák – po velké rychlosti se měl odlepit od země a poletovat ve vzdušném prostoru. Jenže po několika testech Antonov přišel na to, že bombardér Tupolev TB-3, kterým byl tank tažen, nestačil, a nahradil ho mnohem výkonnějším modelem Petljakov Pe-8. Testy dopadly mnohem lépe, tank ve vzduchu plachtil, ale Antonov byl stále nespokojený.

Příliš těžký, příliš neobratný

Létají monstrum vážilo osm tun a jeho vzletová i přistávací dráha byly příliš dlouhé. Navíc potřebovalo speciálně vyškoleného a velice obratného pilota, protože tank se těžce ovládal. Těch však měl Antonov při ruce naprostý nedostatek, a jak se nakonec ukázalo, tak i letadel Petljakov pe-8, které armáda nemohla postrádat. Výroba okřídleného tanku A 40 KT tak ztroskotala u svého prototypu.

Nápad si krátce přivlastnila i japonská císařská armáda a sestrojila svůj létající tank Maeda, ale stejně jako Sověti ze svého experimentu upustila a držela se odzkoušených prostředků.

Příběh dvorního Stalinova kata: Své řemeslo miloval tak, že propuštění nepřežil
Magazín

Příběh dvorního Stalinova kata: Své řemeslo miloval tak, že propuštění nepřežil