Nález mumifikovaného vraku polskou společností v dubnu roku 2012 znovu vyvolal zájem o příběh muže jménem Dennis Copping, britského pilota, který během války zmizel ve stejné oblasti a jehož osud zůstával po desetiletí záhadou. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Překvapivě zachovaný vrak

Podle zpráv ropné společnosti, která nebyla jmenovaná, narazila na vrak při rutinním leteckém průzkumu pouště. Křídla letadla byla částečně pohřbená v písku, ale letoun byl v překvapivě dobrém stavu, dokonce i bez koroze.

Společnost ihned informovala úřady a na místo byl vyslaný tým archeologů, který měl za úkol místo prozkoumat. Zde archeologové našli dobře zachovalý letoun s dírami po kulkách a dalšími známkami poškození. Kokpit letadla byl prázdný, ale bylo viditelné, že se někdo pokusil z vraku vyjmout pilotovo tělo. Poloha místa nálezu, hluboko v saharské poušti, napomohla uchování vraku po více než 70 let.

Pilot zemřel, nebo havárii přežil?

Nález vyvolal obnovený zájem o příběh Dennise Coppinga, britského pilota, který zmizel ve stejné oblasti během války. Copping letěl v červnu 1942 na stroji P-40 Tomahawk, když se dostal do potíží a byl nucený nouzově přistát v poušti. Navzdory rozsáhlému pátrání nebylo jeho letadlo nikdy nalezené a předpokládalo se, že zemřel na následky ozáření.

Nález mumifikovaných trosek však některé vedl ke spekulacím, že Copping možná havárii přežil a pokusil se z pouště dostat pěšky. Podle listu Daily Mail deník nalezený ve vraku naznačuje, že Copping mohl přežít až osm dní po havárii, než podlehl drsným pouštním podmínkám.

Při průzkumu totiž našly úřady kousek od letadla postavený malý provizorní tábor, v jehož blízkosti se nacházela baterie a vysílačka letadla. Bohužel její části byly při nouzovém přistání zničené. I tak se ale zdá, že Copping se pokoušel najít pomoc.

Odkaz znovu ožil

Nález letounu P-40 Tomahawk vrhá nové světlo na roli těchto letounů v severoafrickém tažení. P-40 byl robustní a spolehlivý stíhací letoun, ale byl také pověstný tím, že ho překonávaly německé letouny, jako byl Messerschmitt Bf 109. Navzdory tomu hrál P-40 v počátečních fázích války zásadní roli a byl hojně využívaný britskými a americkými piloty. Nález mumifikovaného vraku je připomínkou obětí a těch, kteří bojovali v severoafrické oblasti, tedy v drsném pouštním prostředí.

Moderní technologie tak objasnily dávnou záhadu, jak poznamenává archeolog Peter Lacovara: „Tento objev je pozoruhodným svědectvím o odolnosti těchto strojů a odvaze pilotů, kteří na nich létali. Je také připomínkou drsných podmínek, kterým museli v poušti čelit, a obětí, které přinesli pro svou zemi."

Objev mumifikovaných trosek pravděpodobně vyvolá nový zájem o příběh Dennise Coppinga a dalších pilotů, kteří zmizeli. Kromě toho je i připomínkou důležitosti zachování naší historie a dědictví a síly moderních technologií při odhalování tajemství minulosti.

Dnes je letoun ET574 plně zrestaurovaný, i když si mnozí stěžují, že jeho rekonstrukce není přesná.

Zdroje: warbirdfanatics.com, www.thevintagenews.com, www.dailymail.co.uk