Brutální poprava Trockého: Stalinův agent v Mexiku zabíjel horolezeckým cepínem

Nataša Slánská | 30. 5. 2020
Polský plakát zobrazující Trockého jako vraha za sovětsko-polské války
Trockij na policejním snímku v roce 1905
Lev Davidovič Bronštejn, později Trockij, jako malý chlapec

Říjnová revoluce byla jedním ze stěžejních témat socialistických učebnic. Jen jméno Lva Trockého (1879-1940) z ní pro didaktické účely vypadlo. Jméno, které nastupující generace už neměly znát, ačkoli jeho nositel byl jednou z nejvýraznějších revolučních postav.

Lev Trockij, vlastním jménem Lev Davidovič Bronštejn, byl od mládí zapáleným marxistou a kvůli svým názorům a pokusům o revoluci strávil mnoho let ve vyhnanství na Sibiři. S Leninem se sice v některých bodech názorově rozcházel, ale nakonec spolu úspěšně podnikli rázný krok, který změnil ruské dějiny: na konci října roku 1917 se Trockij postavil do čela rudých gard, které po výstřelu z Aurory zaútočily na Zimní palác v Petrohradě.

Od té doby byl Lenin s Trockým jedna ruka. Nikdo by se zřejmě nedivil, kdyby se byl Trocký po Leninově smrti postavil do čela Svazu. Povahou by se na to hodil, protože proslul jako charismatický řečník i jako nemilosrdný revolucionář - během občanské války nechal popravit řadu lidí jen kvůli pouhému podezření ze vzpoury.

Drzý kadet Jakov Ochotnikov uhodil pěstí Stalina. Diktátorova odplata byla krutá
Magazín

Drzý kadet Jakov Ochotnikov uhodil pěstí Stalina. Diktátorova odplata byla krutá

Za nitky v té době už ale tahal někdo mnohem krutější a bezcitnější. Josif Stalin nejprve Trockého zesměšnil tím, že mu poslal chybné datum Leninova pohřbu. Trockij pietní akt zmeškal a jeho popularita šla dolů. Netrvalo dlouho, a Stalin ho zbavil významných funkcí a spolu se svými kumpány vypískával jeho řečnické projevy.

Trockij se však nenechal umlčet a neúnavně kritizoval Stalinův způsob vlády, z něhož vycítil, že v Sovětském svazu nebude vládnout dělnický lid, jak se za revoluce plánovalo, ale úzká skupina bezcharakterních byrokratů v čele s tyranem.

V roce 1927 byl Trockij vyloučen ze strany a o dva roky později musel opustit zemi. Chladnokrevného strůjce krvavé revoluce, která smetla i životy členů carské rodiny, však na své půdě nechtělo ani zahraničí. Dočasný azyl našel Trockij v Turecku, chvilku pobýval ve Francii a Norsku, až si za svůj nový domov zvolil Mexiko.

Příběh dvorního Stalinova kata: Své řemeslo miloval tak, že propuštění nepřežil
Magazín

Příběh dvorního Stalinova kata: Své řemeslo miloval tak, že propuštění nepřežil

Mezitím se v Sovětském svazu Trockého jméno gumovalo z učebnic, z historických knih i z fotografií. Kdo by ho chtěl připomenout, nebo ho dokonce propagovat, byl zatčen a popraven. K trestu smrti byl ve své nepřítomnosti odsouzen i sám Trockij. A Stalin se postaral o to, aby byl rozsudek vykonán třeba i mimo území SSSR.

V květnu roku 1940 se Trockému podařilo vražedný útok Stalinových agentů přežít. V srpnu si však vpustil do domu muže, který se vydával za kanadského komunistu, a byl ochoten s ním rozprávět o politice. Z hosta se vyklubal agent NKVD Ramón Mercader. V nestřeženém okamžiku se na Trockého vrhl a udeřil ho do hlavy horolezeckým cepínem.

Do místnosti okamžitě vtrhli bodyguardi a atentátníka zadrželi. Trockij svému zranění podlehl až druhý den v nemocnici. Mercader putoval na 20 let do mexického vězení, ale mohl se pyšnit Leninovým Řádem, jenž mu byl na dálku udělen Stalinem za zvláštní zásluhy sovětskému lidu.

Tagy Josif Vissarionovič Stalin Lev Davidovič Trockij Mexiko NKVD Petrohrad Ramón Mercader revoluce Sibiř Sovětský svaz Vladimir Iljič Lenin