www.rightleftrightwrong.com, www.rightleftrightwrong.com, www.is.muni.cz, www.en.wikipedia.org

Voják nelhal. Popravčímu nedalo moc práce, aby odhalil, že Marie používá levou ruku častěji než pravou. Najít podivné znaménko, které hlásalo, že si ženu označil ďábel, bylo jen otázkou času. Mladou vesničanku tak čekal stejný osud jako řadu leváků před ní. Byla upálena na hranici.

Leváci ve středověku

Středověká pravoruká zaujatost souvisela s náboženstvím. Pravá ruka se používá k požehnání a znamení kříže. Je spojena s Bohem, přičemž levá s ďáblem. „Udatně koná pravice Páně,” hlásá Žalm 188. Matoušovo evangelium se zase zmiňuje, že ovce, kterou pastýř pošle napravo, zdědí království nebeské, přičemž kozlové nalevo jsou prokleti k věčnému zatracení.

Nepříznivé asociace a konotace s použitím levé ruky souvisely i s hygienou. Pravá ruka sloužila k nabírání jídla a sociálním interakcím. Levá byla využívána při močení a defekaci. Různé neškodné činnosti, do nichž se zapletla levá ruka, se tak stávaly nečistými, přinášely smůlu nebo dokonce smrt. 

Strach z leváků byl ve středověku tak obrovský, že byli automaticky pronásledováni. Byli souzeni za rouhání a kacířství. Mezi nejslabší tresty patřilo pranýřování. I to nemusel ale jedinec přežít, jelikož bylo přihlížejícímu davu dovoleno téměř vše. Od házení kamenů po bití. 

Mezi další tresty patřilo bičování, useknutí ruky, boží soudy a již zmíněné upalování. V mnoha případech měl ale levák štěstí a byl pouze vyhnán z města. I to však pro mnohé znamenalo, že po zbytek života budou „třít bídu s nouzí.” Zajímavostí ale je, že naopak rytíři, kteří uměli ovládat meč levou rukou, byli ceněni. Schodiště obranných věží totiž byla pravotočivá, a tak měli ustupující výhodu při boji s mečem.

Leváci 

Avšak leváci nebyli utlačováni jen ve středověku. Existují důkazy, že všechny civilizace napříč historií, od starověkých Mezopotámců po Egypťany, Řeky, Římany, obyvatele Asie i USA, preferovali pravou ruku. 

Japonský muž se mohl rozvést, když zjistil, že jeho žena je levačka. Španělsko, Itálie, Jugoslávie a země železné opony zavedly ve 20. letech povinné psaní pravou rukou. V Albánii bylo leváctví prohlášeno za nezákonné a trestáno jako zločin. 

Zdroj: Youtube

Dnešní statistiky ukazují, že každý desátý člověk je levák. Historici upozorňují, že ještě v pravěku byl počet praváků a leváků vyrovnaný. Změna přišla až v době bronzové, kdy se častěji používaly zbraně. Levá ruka se štítem chránila náš nejdůležitější orgán -  srdce, přičemž pravá svírala meč.

Víte, co byla Scavengerova dcera?

Jedna z nejhorších věcí, co vás mohly ve středověku potkat...

Dočtěte si článek zdarma,
stačí se přihlásit nebo registrovat.
nebo se přihlaste
Zapomněli jste heslo?
Ještě nemáte účet? Registrujte se