Mladé Italy lákají velkoměsta a kosmopolitní zaměstnání. V odlehlých vesnicích proto zůstává jen stárnoucí populace, která pomalu, ale jistě začíná vymírat. 

Dalším problémem je, že někteří postarší Italové zjistili, že nemají nikoho, komu by mohli přenechat svůj dům. Odkázali je proto místním úřadům. Vlastnění nemovitosti ale znamená také starosti. Proto se asi dvacet pět obcí zapojilo do projektu, jenž na první pohled zní pohádkově. Prodávají reality za symbolickou cenu 1 €.

Myšlenka je taková, že mít tyto domy vylepšené a obsazené v příštích několika letech má pro města větší hodnotu, než jejich prodej za plnou cenu.

„Nepotřebujeme nové stavby. Chceme zachovat naši kulturní identitu a oživit malá opuštěná centra,” říká Nicola Scapillati, starostka Castropignana. Místní úřady také doufají, že příliv nových obyvatel povzbudí ekonomiku.

„Budou nakupovat místní produkty, zaměstnávat dělníky nebo podpoří turistický ruch tím, že pozvou své známé a rodiny,” dodává Scapillati. Celý projekt se tedy zdá oboustranně výhodný. Jak pro italské obce, tak nové majitele. V čem je tedy háček?

Barabizna za euro

Nekupujete nablýskanou novou vilu, ale chátrající domy, vyžadující důkladnou rekonstrukci. To vše s ohledem na historický ráz okolí.

Zároveň je nutné počítat s poplatky za právníka, které se mohou vyšplhat až na 3000 eur, a s tzv. poplatkem za záruku, tedy částkou, jíž máte obci ručit, že se do renovace opravu pustíte. Ta se pohybuje od 1000 do 10 000 eur.

Zdroj: Youtube

Noví majitelé jsou také do dvou až 12 měsíců od koupě povinni předložit podrobnosti o projektu renovace, práce zahájit do jednoho roku a dokončit je během následujících tří. Ročně je také nutné zaplatit daň z nemovitosti, která se pohybuje řádově ve stovkách eur, podobně jako poplatky za služby spojené s provozem domu.

Na druhou stranu Itálie poskytuje „superbonusové“ osvobození od daně pro kupující, které pokrývá 110 procent způsobilých stavebních výdajů. I přesto se celkově jedná o nabídku pro ty jedince, již mají nějaké úspory a jsou navíc ochotni investovat svůj čas a nervy.

Italský sen

Navíc je nutné si pohlídat, zda jde o konečný prodej nebo aukci. Před třemi lety se například o zchátralé domy nejvíce zajímali kupující ze Středního východu. Nabídku nemovitostí v obci Sambuca vzali doslova útokem a ty nejatraktivnější se staly předmětem nabídkové války.

Jaké lokality jsou aktuálně v nabídce? Podle serveru Independent jsou volné domy v Emilia-Romagnak nedaleko Bologne. V obcích Casoli, Santo Stefano di Sessanio a Pratola Peligna objímající pobřeží na východ od Říma. 

V Kampánii kousek od Pompejí, na Sicílii, v městech jako Borgomezzavalle a Albugnano, poblíž vyhlášených vinařských oblastí a zalesněného údolí Antrona. Ve středověké obci Cantiano, v Apulii Tarento, na Sardinii nebo v Toskánsku.

Zdroje: www.independent.co.uk, www.seznamzpravy.cz, www.thesun.co.uk