Skvost našich zahrad

Lichořeřišnice je krásnou rostlinou, která zdobí nejednu zahradu. Její účinky však nemají ani zdaleka jen okrasnou funkci. Lichořeřišnice má rozmanité využití. 

Tím nejznámějším je samozřejmě kuchyně, kde lze lichořeřišnici využít jako koření, kterým zpestříte nejedno jídlo. Lichořeřišnice je však také přírodním všelékem. 

V Evropě se poprvé objevila v 16. století, kam ji dovezli z Peru španělští dobyvatelé. Tehdy však tato rostlina nebyla ničím víc, než okrasou nejluxusnějších zahrad. 

Později se však lichořeřišnice stala nedílnou součástí lidového léčitelství pro své zázračné účinky. Jsou to především květy lichořeřišnice, které jsou ceněné pro velký obsah minerálních solí, síry, vitamínu C, beta karotenu, luteinu, mastných kyselin a éterických olejů. 

Lichořeřišnice obsahuje také velké množství flavonoidů, které jsou často označované jako „elixír mládí“. Lichořeřišnice má silné antibakteriální účinky a lze ji využít jako přírodní antibiotikum. 

Přírodní antibiotikum

Právě z tohoto důvodu je i dnes nepostradatelnou součástí alternativní medicíny, kde se používá především k léčbě respiračních onemocnění, zejména kašle. Lichořeřišnice je účinná při vykašlávání hlenu. 

Lichořeřišnice jako lék:

Zdroj: Youtube

Kromě antibakteriálních účinků je lichořeřišnice známá jako přírodní antiseptikum, které snižuje riziko vzniku infekce. Zde se používá ve formě nálevu, který má podobně dezifekční účinky jako peroxid vodíku. 

Důvodem je hořčičný olej, který lichořeřišnice obsahuje. Lichořeřišnici lze používat i k rychlejšímu hojení čerstvých ran. Lichořeřišnice pomáhá léčit jakékoliv hnisavé ložisko tím, že odvádí hnis z rány a eliminuje vznik infekce. 

Jako antibiotikum lze lichořeřišnici využít při léčbě streptokokových a stafylokokových infekcí. Účinná je především při onemocněních hrdla a průdušek. Toho si byli vědomí již lékaři v 16. století, kteří lichořeřišnici louhovali do octa a využívali plné síly jejích účinků. 

Lichořeřišnice vybije všechny případné záněty. To ale není všechno. Lichořeřišnice posiluje obranyschopnost našeho organismu. Důvodem je vysoký obsah vitaminu C. Pozitivně působí také na cévní systém našeho těla.

Lichořeřišnice vám pomůže i v případě, že dlouhodobě trpíte na zácpu nebo vás trápí potíže s trávením. V tomto ohledu jsou to pupeny této rostliny, které působí jako přírodní – nenávykové – projímadlo. 

Zdroje: www.gaea.cz, www.cestabylin.cz, www.drmax.cz