Osudová chyba Lídy Baarové: Kvůli Gobbelsovi odmítla kariéru v Hollywoodu

Nataša Slánská | 30. 3. 2021
Goebbels s rodinou a Adolfem Hitlerem
Baarová do konce života litovala, že odmítla nabídku Hollywoodu.
Lída Baarová

Osamělá, bezdětná a zapomenutá dožívala kdysi krásná herečka Lída Baarová v rakouském v Salcburku. Její kariéru u českého a německého filmu ukončil skandální vztah s nacistickým ministrem propagandy. A přitom z ní mohla být hollywoodská hvězda světového formátu.

V roce 1937 oslovili Lídu Baarovou dva pánové ze společnosti MGM a nabídli jí sedmiletou smlouvu v Hollywoodu. Jenomže mladá herečka měla v té době jiné pracovní závazky, a navíc byla zamilovaná do Josefa Goebbelse. Doufala, že se nacista kvůli ní rozvede a bud s ní žít. Nabídku z Hollywoodu odmítla, čehož do konce života hořce litovala.

Další události se vyvíjely nejhůř, jak jen mohly. Marta Goebbelsová si na manželovu nevěru stěžovala u samotného Adolfa Hitlera, který si proutníka zavolal na kobereček a přikázal mu vztah s herečkou okamžitě ukončit. Krátce nato vypukla válka. Baarová jen zpětně zjišťovala, s jakým netvorem se vlastně zapletla. Gestapo ji sledovalo na každém kroku, snad aby náhodou opět nesváděla nějaké vysoce postavené Árijce.

Tragický příběh Magdy Goebbelsové a jejího židovského milence Viktora
Magazín

Tragický příběh Magdy Goebbelsové a jejího židovského milence Viktora

Český národ byl pro ni jen druhým mlýnským kamenem. Na domácí půdě byla Baarová obviňována ze zrady a kolaborace. Po válce strávila přes rok ve vězení a popravě unikla jen díky zoufalé intervenci svého otce. Psychický tlak byl vyvíjen na celou její rodinu: maminka předčasně zemřela na infarkt, sestra Zorka spáchala sebevraždu.

Mnozí čeští herci pak Baarovou označovali za "hloupou naivku", to však byla zřejmě čistá jedovatost, protože herečka plynně hovořila čtyřmi cizími jazyky a po válce se ještě uplatnila v italské kinematografii.

Tagy Adolf Hitler Hollywood kariéra Lída Baarová Salzburg válka