Ať si to přiznáváme nebo ne, žijeme v transhumánní éře. Ta je definována využíváním objevů a technologií k vylepšení lidských mentálních i fyzických schopností a zároveň potlačením těch nežádoucích. 

Vitamíny, superpotraviny, proteinové prášky, léky na bolest nebo vysoký krevní tlak. Všechny tyto běžně dostupné produkty jsou odborníky zařazovány mezi transhumanní pomůcky. Stejně jako brýle, naslouchátka či mobilní telefon, v němž najdeme mapy, sociální sítě, kalendář a hodiny. Také tyto aplikace jsou rozšířením našich mentálních schopností.

Transhumanismus a evoluce

Díky vědeckému vývoji v oblastech, jako jsou biotechnologie, informační technologie a nanotechnologie, je lidstvo nyní na pokraji revoluce vylepšení. Odborníci upozorňují, že v příštím desetiletí budeme mít možnost se zdokonalit takovými způsoby, které dosud existovaly pouze v myslích sci-fi spisovatelů.

Zdroj: Youtube

Začalo to touhou pomoci jedincům s postižením nebo usnadnit život nemocným. Transhumanisté ale předpovídají, že náš druh již nebude chtít přenechat svůj blahobyt rozmarům přírody, naopak bude chtít převzít kontrolu nad svým vývojem a učinit budoucí generace zdravějšími, silnějšími, chytřejšími a šťastnějšími. „Už nežijeme v době, kdy máme volbu. Probíhá to,” upozorňuje profesor etiky na Victoria University ve Wellingtonu na Novém Zélandu Nicholas Agar.

Už futurista a vynálezce Ray Kurzweil v minulém století předpovídal, že lidé budou nahrávat své mozky do cloudu a žít v různých virtuálních světech. To se dnes děje, i když jeho predikci nemůžeme brát doslova. Myšlenky, vzpomínky nebo vzájemná komunikace je uložena na externích discích. Sociální sítě a počítačové hry představují jinou realitu. Technologická evoluce má pokračovat dál. 

Technologická evoluce

Nebude zaměřena na naše mozky, ale především na tělo. Tzv. první vlaštovkou má být podle vědců třetí palec, který navrhli výzkumníci z University College London. Je ovládaný pohyby prstů na nohou a umožňuje odšroubovat láhev, oloupat banán nebo navléknout jehlu pouze jednou rukou. Při pokusech se projevil jako užitečná pomůcka. Vynálezce ale zarazil fakt, že mozek účastníků experimentu začal umělý prvek považovat za přirozenou součást těla.

„Naše studie ukázala, že lidé dokáží používat argumentační zařízení ve svůj prospěch, aniž by přemýšleli,” říká Dani Clode, výzkumný technik v laboratoři plasticity UCL's Plasticity Lab. „Mozek navíc dokázal změnit způsob, jakým koordinoval pohyby kloubů přirozené ruky. Zkoumané osoby dokonce uvedly, že stále více pociťovaly, jako by byl palec součástí jejich vlastního těla.”

Zdroj: Youtube

Ukázalo se tedy, že přídavné implantáty nepracují na úkor lidských schopností, právě naopak. Podle vědců je tedy jen otázkou času, kdy by mohla být navrhnuta například křídla, chapadla či tykadla, jež by náš druh posunuly na úroveň superhrdinů z komiksů.

Zdroje: www.npr.org, www.dailymail.co.uk, www.pewresearch.org