Jednou z významných změn, které se v budoucnu předpokládají, je zvýšení průměrné výšky člověka. Článek na webu Best Life Online cituje evolučního biologa doktora Alana R. Rogerse, který vysvětluje, že „geny ovlivňující výšku se v posledních několika tisících letech rychle vyvíjely". Tento probíhající vývoj spolu s lepší výživou a zdravotní péčí naznačuje možný trend k vyššímu vzrůstu v budoucích generacích.

Budeme lépe vidět a slyšet, a i naše flexibilita bude vyšší, ale na druhou stranu budeme více trpět alergiemi, naše plíce budou hůře pracovat a například i sexuálně vyspělejší budeme až později. Podívejme se na člověka budoucnosti…

Jak budeme vypadat?

Další oblast očekávaných změn se týká našeho dýchacího systému. Doktor Matthew Skinner, odborník na evoluci člověka, naznačuje, že naše plíce mohou projít modifikacemi, aby se přizpůsobily rychle se měnícímu prostředí. Uvádí: „Vzhledem k současným obavám ze znečištění ovzduší a zdraví dýchacích cest je možné, že se dočkáme určitých změn v našich plicích, které nám pomohou se s těmito problémy vyrovnat."

Článek navíc upozorňuje na možnost významných proměn struktury našich zubů. Ortodontista doktor John F. Buzzatto předpovídá, že naše zuby projdou v budoucnu kompletními změnami, a uvádí: „Představuji si dobu, kdy nebudeme mít zuby moudrosti, bude méně kazů a budou nám moci vyrůst nové zuby, pokud o ně přijdeme."

Na video s jednou z našich možných podob, včetně toho, jak bude vypadat svět v roce 2050 se podívejte zde:

Zdroj: Youtube


A co ještě?

Podle vědců budeme vyšší. Stejně jako jsme ztloustli, lidé v posledních 100 letech i vyrostli a tento trend bude i dále pokračovat. Protože se budeme muset zřejmě adaptovat na nová prostředí, budeme potřebovat plíce a svaly, které budou přijímat více kyslíku. Je možné, že naše plíce se přizpůsobí životu třeba na Marsu a časem se možná vyvinou nebo geneticky přepracují.

Kromě flexibilnějšího těla budeme mít i delší a pružnější prsty – a to paradoxně i díky dotykovým obrazovkám. Stejně tak i naše mozky se více přiblíží počítačům, a v souvislosti s tím budeme mít i lepší zrak a sluch. Naše kůže bude připomínat chameleona, vzpomínky si budeme moci zálohovat a stáhnout a nebudeme trpět genetickými chorobami.

Ale nejsou zde jen klady. Kromě toho, že budeme vyšší, budeme i tlustší, náchylnější k alergiím a je možné, že postupně splyneme se stroji. „U mnoha lidí to můžeme očekávat již v roce 2050. Do roku 2075 bude většina lidí ve vyspělém světě používat nějaký druh strojového rozšíření mozku a do konce století to bude téměř každý. Pokud to udělá někdo jiný, budete mu muset konkurovat," poznamenává futurolog Ian Pearson.

Na velmi zajímavé video se podívejte tady:

Zdroj: Youtube

Lidské tělo bude mít nevídané možnosti

Tyto předpovědi budoucích změn v lidském těle nabízejí zajímavý pohled na probíhající proces lidské evoluce. Budoucnost našeho druhu je ovlivněná množstvím komplexních faktorů a je předmětem neustálého vědeckého zkoumání a objevování.

Při pohledu do budoucnosti je zřejmé, že lidské tělo zdaleka není statickou entitou. Díky kombinaci genetických adaptací, vlivů prostředí a pokroku ve zdravotnictví se náš druh nadále vyvíjí a přizpůsobuje. Potenciální změny výšky, struktury plic a zubních charakteristik jsou jen letmou ukázkou vzrušujících možností, které nás čekají.

Proměny, které může lidské tělo zažít v příštím století, jsou v mnohém lákavé, ale ne 100 %. Prognózy nabízejí fascinující pohled na probíhající proces lidské evoluce - od nárůstu výšky a přizpůsobení funkce plic až po kompletní změnu naší zubní výbavy. S postupujícím vývojem je zásadní přijmout zázraky naší neustále se vyvíjející přírody a zůstat otevřený možnostem, které budoucnost našemu druhu přináší.

Zdroje: bestlifeonline.com, australian.museum, theconversation.com