Vědci objevili podivnou kostru trpaslíka. Zřejmě patří zvláštnímu lidskému druhu

Lenka Samuely | 27. 9. 2022

Psal se rok 1979. Ropný geolog Li Changqing si nasadil rukavice a pustil se do analýzy bloku jemnozrnného sedimentu. Opatrně ho promýval vodou a prohlížel každý kousek, který se zachytil v sítu. Najednou se zarazil. Pinzetou uchopil podivný předmět a naklonil se k němu. V rukách držel zachovalý kousek lidské čelisti.

Během dalších dnů vysvobodil z hlíny také zvířecí fosilie, dřevěné uhlí a střepy z pálené hlíny. Svůj objev poslal archeologům. Ti se ihned vydali na místo nálezu. V jeskyni Longlin poblíž města De'e v provincii Guangxi vykopali další lidské pozůstatky. Byly uloženy do krabic a zakonzervovány. Až do roku 1989 si na ně nikdo nevzpomněl.

V tom roce probíhal průzkum jeskyně Maludong neboli Red Deer. Objeveny zde byly ostatky nejméně tří jedinců a kosti velkého jelena lesního. Radiokarbonové datování ukázalo, že fosilie pocházejí z pozdního pleistocénu a jsou staré 14 tisíc let.

Mezi zkamenělinami byla nalezena i lebka, která svým tvarem připomínala kranium neandrtálců, ale její mozkovna byla menší, než mají moderní lidé. Pro vědce byla záhadou. Komu patřila a jak neznámý hominin malého vzrůstu žil?

Lidé z jeskyně Červených jelenů

Odborníci si uvědomovali, že pozůstatky z východoasijských jeskyň spolu nějak souvisí. Porovnávali je, měřili a zjistili, že jsou si podobné. V důsledku toho se domnívali, že pravděpodobně patřily neznámému lidskému druhu nebo hybridní populaci, v níž se smísili neandrtálci a denisované.

Jak by vypadalo vaše dítě, kdybyste ho měla s neandertálcem? Šťastné by nebylo
Magazín

Jak by vypadalo vaše dítě, kdybyste ho měla s neandertálcem? Šťastné by nebylo

Lebky totiž měly charakteristické rysy, které se od našich značně lišily, včetně plochého obličeje, širokého nosu, vyčnívající čelisti bez brady, velkých stoliček, výrazného obočí a široké lebeční kosti. Stejně jako u některých jiných předmoderních lidí byli obyvatelé jeskyně Červených jelenů malí a vážili maximálně 50 kg. Pravý původ fosilií se ale potvrdit nepodařilo. Opět tedy putovaly do depozitáře.

Vědci objevili nový druh člověka. Podívejte se do mohutné tváře dračího muže
Magazín

Vědci objevili nový druh člověka. Podívejte se do mohutné tváře dračího muže

„Až moderní technologie umožnily náš výzkum dokončit," říká Dr. Bing Su, výzkumník z Kunming Institute of Zoology a hlavní autor nové studie, jež vyšla letos v časopise Current Biology (Zdroj: www.cell.com). „Lidé z jeskyně Červených jelenů a jeskyně Longlin nepatřili k neandrtálcům ani denisovanům, i přesto, že mají podobné morfologické rysy. Hominini žijící v jižní a východní Asii měli bohatou genetickou rozmanitost. S největší pravděpodobností to bylo díky aktivnímu cestování," popisují odborníci.

První Američané

Ostatky tak podrobili genomickému sekvenování. „Zjistili jsme, že homininé patřili k vyhynulé mateřské linii skupiny moderních lidí. Jejich přeživší potomci se nyní nacházejí ve východní Asii, na Indočínském poloostrově a na ostrovech jihovýchodní Asie," vysvětluje Su.

Zdroj: Youtube

V kombinaci s předchozími výzkumy archeologové předpokládají, že první lidé se nejprve usadili ve východní Asii. Poté podél pobřeží cestovali do Japonska a na Sibiř. Následně překročili Beringovu úžinu mezi Asií a Severní Amerikou. Stali se tak prvními, kteří dorazili do Nového světa.

Zdroj:

www.sci.news, www.earthmagazine.org, www.en.wikipedia.org

Tagy Asie Japonsko jeskyně Jihovýchodní Asie Kuang-si Kunming Institute of Zoology Red Deer restaurace Červený jelen Severní Amerika Sibiř