Lidstvo dosáhne nesmrtelnosti v roce 2030, předpovídá expert. Posuneme se na úroveň bohů

Lenka Bělská | 16. 3. 2023

Říká se mu „prorok techno-zkázy i techno-spásy”. Transhumanista Ray Kurzweil zasvětil svůj život počítačům. Je jedním z hrstky jedinců, kteří tvoří technologický pokrok lidstva. Ten má v blízké době dosáhnout svého vrcholu.

Když bylo Raymondovi pět let, rozhodl se, že bude vynálezcem. Svůj sen si splnil. Stal se ředitelem inženýrství v dceřiné společnosti Google jménem Alphabet. Zde se svým týmem vytváří softwary a programy pro umělou inteligenci. Zaměřuje se na jednu z nejtěžších oblastí - rozpoznávání řeči a její automatický převod do textu. Je vlastníkem více než 400 patentů.

Počítač v roce 1973 předpověděl budoucnost lidstva až do 2040. Trefil se přesně, je to děsivé
Magazín

Počítač v roce 1973 předpověděl budoucnost lidstva až do 2040. Trefil se přesně, je to děsivé

Počítačový génius má zvláštní koníček. Rád předpovídá technologickou budoucnost lidstva. V roce 1990 věštil, že počítač do deseti let porazí šachové mistry, objeví se notebooky, chytré telefony a Wi-Fi. Aby ukázal, že se téměř nemýlí, sám své vize přezkoumal. Zjistil, že ze 147 výroků bylo 115 „zcela správných“, zatímco v dalších 12 se v podstatě trefil a pouze 3 byly chybné.

Počítač a člověk

K jeho nejzajímavějším předpovědím ale patří tvrzení, že do roku 2029 budou mít počítače inteligenci na lidské úrovni. „To povede k tomu, že i my se jako druh budeme chtít posunout dopředu. Zatoužíme po nesmrtelnosti.”

Kurzweil věří, že se již nebudeme bránit nanobotům, malým robotům vyrobených z vláken DNA, které budou proudit naším krevním řečištěm, dodávat léky, léčit choroby a propojovat náš mozek s cloudem. Budeme tak schopni posílat emaily pouhou myšlenkou nebo zálohovat vzpomínky. „Naše myšlení se stane hybridem biologického a nebiologického,” tvrdí. „Budeme více božskými.” 

Dnešního člověka brzy nahradí Homo Deus, předvídá vědec. Povede soužití ke splynutí nebo válce?
Magazín

Dnešního člověka brzy nahradí Homo Deus, předvídá vědec. Povede soužití ke splynutí nebo válce?

Podle jeho názoru se nemusíme bát. Už nyní prý naše životy řídí stroje. Jen nejsou součástí našeho fyzického těla. Začátkem 30. let 20. století se však vše změní. S nadšením si do mozku necháme implantovat čipy, prostřednictvím kterých budeme mít přístup k veškerým informacím na internetu.

Lidstvo a nesmrtelnost

„Zároveň se lidské vědomí podaří změnit na elektronické médium. Už nebude maso, krev a kosti. Jen sken vašeho mozku. Člověk tak na sebe bude moci vzít jakoukoli podobu. Také se staneme nesmrtelnými, protože myšlenky budou žít věčně,” říká.

Zdroj: Youtube

Samozřejmostí bude virtuální realita. Lidé nebudou vázáni na místo. Práce v kanceláři tak bude minulostí. Začnou se osidlovat vzdálená místa planety a dojde k deurbanizaci. Budoucnost bude podle Kurzweila vzrušující. 

www.money.cnn.com, www.futurism.com, www.transcendentman.com

Tagy Alphabet Inc. Google počítač Ray Kurzweil