Každý pes má jinou hladinu energie a odlišný temperament. Je to jako u nás lidí, někteří z nás jsou neustále v běhu, zatímco jiní se spokojí s pohodlným křeslem v teple svého obýváku a knížkou. Zde jsou ti nejméně nároční hafani na údržbu.

Neznamená to ale, že tito gaučáci nepotřebují vůbec žádnou pozornost. Naopak. Mají velmi citlivou a empatickou povahu. Je potřeba si s nimi hrát, pečovat o jejich srst a chlupy. A především jim poskytovat nekonečné mazlení.

Čivava

Tito pejci patří k nejmenším plemenům vůbec, ale v jejich drobném legračním tělíčku se skrývá velká osobnost. Jsou chytří a na svoje poměry umí být i velmi odvážní a bojovní. Minipejsci s kulatýma očima milují svou rodinu a děti berou za vlastní. Hlídají je na každém kroku a většinou s nimi spí v posteli.

Čivavy patří k nejméně aktivním psům, což je dáno především tím, jak jsou malé. Potřebují si ale hrát a doprovázet vás na každém kroku, protože je pro ně důležitá vaše blízkost. Milují společnost lidí, jsou nerady samy. Nikde je dlouho nenechávejte o samotě, protože by byly velmi smutné

Váha: do 3 kilogramů.
Povaha: přizpůsobivá, ostražitá, oddaná, milující
Aktivita: až 30 minut pohybu denně
Cvičitelnost: průměrná
Štěkání: časté

Bruselský grifonek

Legrační grifonek je oficiálním názvem rasa Griffon Bruxellois. Drobní pejsci jsou známí svou dobrosrdečnou povahou a originální osobností. Co jim chybí na velikosti, to dohánějí svou obrovskou oddaností a láskou ke svému páníčkovi. Tito psi nesnesou samotu bez své rodiny.

Jsou silně fixovaní na svou smečku, kterou jste vy. Je dobré si dopředu zjistit informace o tomto plemeni, a zvážit, zda se k vám do rodiny vůbec hodí se svým temperamentem. Grifonci jsou velmi společenští a citlivý. Milují čas strávený společně, a pokud je necháte doma, mohou být naštvaní. S aktivitou to ale nepřehánějí. nejšťastnější jsou, když mají celou smečku doma v posteli. Lenivá sobotní rána jsou pro ně značka ideál.

Váha: 3 až 5 kilogramů.
Povaha: veselá společenská a citlivá
Aktivita: až 30 minut pohybu denně
Cvičitelnost: snadná
Štěkání: střední až častější

Čau-čau

Tento středně velký pes chrání oddaně svůj domov a rodinu. Vypadá jako huňatý medvídek, který se stále usmívá. Čau-čau patří jednoznačně k nejlínějším psům. Možná je jeho nízká aktivita způsobena i silnou huňatou srstí, která ho omezuje tak trochu v pohybu.

Tento hafan potřebuje být řádně socializován, protože má velmi podezíravou povahu. Není to vítací pes, který se hned vrhne k návštěvě, ale skutečně se cítí být ochráncem domova. Proto je důležité naučit ho slušnému chování, a kdo je tady pánem.

Váha: váží 25 až 32 kg.
Povaha: věrný, důstojný a ochranitelský.
Aktivita: potřebuje až hodinu pohybu denně
Cvičitelnost: průměrná
Štěkání: občas

Bernardýn

Bernardýni milují pobyt venku, ale jakmile se ocitnou doma, svalí se do pelíšku jako pytel mouky. Jako štěňátka jsou tito psi hraví a akční, jen si vzpomeňte na veselou komedii Beethoven. Ale jakmile dospějí, jsou to pomalí lenoši.

Toto plemeno se uplatňovalo spíše v nošení břemen. I když si tento chlupáč rád pospí, známe ho jako horského zachránce se soudkem na krku. Pohybuje se sice pomalu, ale jistě. Miluje svou rodinu a bere jí jako smečku.

Váha: váží až 64 kg (fena) nebo až 82 kg (pes).
Osobnost: odolnost, láskyplná povaha, zvědavost, rodinně založený
Aktivita: jedna hodina pohybu denně
Cvičitelnost: průměrná
Štěkání: méně časté

Zdroje: www.rover.com, wikipedia.org