Líska obecná

Plodem lísky obecné jsou všem známé lískové oříšky. Ty jsou skvělým zdrojem důležitých živin. Lískové oříšky jsou samy o sobě prospěšné pro činnost srdce. Jsou plné antioxidantů a zdravých tuků. 

Líska obecná roste v mnoha zemích světa jako jsou Turecko, Itálie, Španělsko či Spojené státy americké. Lískové oříšky mají sladkou chuť a mohou se jíst syrové, pražené nebo rozemleté na pastu.

Stejně jako ostatní ořechy jsou i lískové ořechy bohaté na živiny a mají vysoký obsah bílkovin, tuků, vitaminů a minerálních látek. Kromě toho jsou bohatým zdrojem mono- a polynenasycených tuků a obsahují velké množství omega-6 a omega-9 mastných kyselin, jako je kyselina olejová. 

Lískové oříšky jsou také vítaným zdrojem vlákniny. Díky obsahu antioxidantů získává náš organismus ochranu proti oxidačnímu stresu, který může poškozovat buněčnou strukturu a podporovat stárnutí, vznik rakoviny a srdečních chorob. 

Nejhojnější antioxidanty v lískových oříšcích jsou známé jako fenolové sloučeniny. Ty prokazatelně pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a chrání naše tělo před vznikem zánětů. 

Zázrak na křečové žíly

Většina přítomných antioxidantů se nachází ve slupce ořechu. Obecně se doporučuje konzumovat především syrová, nepražená jádra lísky obecné, aby se množství antioxidantů v nich obsažených zachovalo. 

Líska obecná: 

Zdroj: Youtube

Kromě ořechů lze ale konzumovat také listy lísky obecné, které mají taktéž celou řadu zdravotních benefitů. Již naše babičky listy lísky s oblibou sbíraly a sušily si je do zásoby. Listy lísky zlepšují činnost kardiovaskulárního systému, močového a pohlavního systému a trávicího systému.

Konzumací sušených listů lísky obecné zrychlíte činnost metabolismu. Sušené lsty jsou vhodné také při léčbě dermatologických onemocnění.

Doslova zázrakem jsou pak listy lísky obecné na křečové žíly. Obecně platí, že popíjení čaje z listů lísky obecné se zužují cévy, léčí se záněty a vředy. 

Listy lísky obecné jsou známé pro své antibakteriální účinky. Tlumí krvácení a jsou močopudné. Pokud vás tedy trápí časté záněty močových cest, je čaj z listů lísky pro vaše tělo tím pravým ořechovým. 

Zužuje cévy, tlumí záněty, má baktericidní účinek, takže je vhodný k léčbě zánětů, křečových žil, krvácení, vředů a ke stimulaci uvolňování moči apod.

Čaj z listů lísky připravíte zalitím 2 lžiček sušených lískových listů 250 mililitry horké vody. Nechte přibližně 15 minut louhovat, poté po doušcích popíjejte. Pokud vás trápí kožní problémy, připravte si stejným způsobem odvar, kterým postižená místa několikrát denně potírejte.

Zdroje: www.cajova-zahrada.cz, www.agromanual.cz, www.ecorevolution.cz