Příběh šílené Lizzie Halliday: Většině mužů po svém boku připravila krutou smrt

Redakce | 25. 6. 2019
Lizzie Halliday
Lizzie Halliday
Případ vražedkyně Lizzie Halliday se dostal na první stránky amerického tisku

Lizzie Halliday se mnohokrát v životě vdávala a mnohokrát krátce nato ovdověla. Ačkoli dodnes není jisté, zda všechny manžele zavraždila ona, několik prokázaných případů stačilo k tomu, aby ji soud jako první ženu na světě odsoudil k smrti na elektrickém křesle.

Krásná černá vdova Lizzie Halliday, vdávala se, aby mohla vraždit své muže
Magazín

Krásná černá vdova Lizzie Halliday, vdávala se, aby mohla vraždit své muže

Lizzie se narodila roku 1864 v Irsku jako Eliza Margaret McNally a záhy s rodinou odcestovala do Spojených států. Provdala se už v patnácti letech a s manželem Charlesem Hopkinsem měla syna. Za dva roky Charles zemřel a Lizzie se vdala znovu, tentokrát za staršího muže, veterána Artemuse Brewera, který zesnul po necelém roce od svatby. Zda tito muži zemřeli přirozenou smrtí, nebo šlo o vraždy, není dodnes jisté. Na mladou Lizzie v té době každopádně žádný stín podezření nedopadal.

Charlese Mansona zabila touha po nesmrtelnosti. Otrávil ho falešný elixír mládí
Magazín

Charlese Mansona zabila touha po nesmrtelnosti. Otrávil ho falešný elixír mládí

Jejím příštím manželem byl Hiram Parkinson, který však od novomanželky během roku utekl. Ačkoli byl ještě naživu a neproběhl ani rozvod, Lizzie si našla manžela nového. Byl jím veterán George Smith, přítel zesnulého Brewera. Pár měsíců po svatbě se Lizzie pokusila Smitha zabít otráveným čajem, ale neuspěla, a tak utekla do Philadelphie, kde našla útočiště u rodiny McQuillanů, kteří rovněž pocházeli z Irska.

Lizzie si ve Philadelphii otevřela malý obchod, nicméně poctivé podnikání jí nepřinášelo tolik peněz, kolik si představovala, a tak obchůdek zapálila a žádala pojišťovnu o tučnou náhradu. Podvod jí neprošel a Lizzie si odseděla dva roky ve vězení.

Po propuštění se nějakou dobu potloukala předměstím Philadelphie a poté zamířila do Newburghu, kde potkala vdovce Paula Hallidaye. Zpočátku pro něj pracovala jako hospodyně, brzy se za něj i provdala. Mezi sousedy se šuškalo, že si ji Halliday vzal jen proto, aby jí nemusel coby pracovní síle platit výplatu.

Křišťálové lebky: Geniální falsum 20. století nebo tajemství staré 3500 let?
Magazín

Křišťálové lebky: Geniální falsum 20. století nebo tajemství staré 3500 let?

Lizzie mohla žít spokojeným usedlým životem, ale neměla na to povahu. S pomocí souseda ukradla stádo koní, aby získala peníze na útěk od manžela. Soud ji tentokrát označil za mentálně chorou a poslal ji do ústavu.

Zpátky na svobodu jí pomohl manžel Halliday. Lizzie se mu "odvděčila" tím, že mu zapálila dům i mlýn. Při požáru dokonce zemřel jeden z jeho synů. Za nějakou dobu zmizel i sám Halliday. Lizzie tvrdila, že se vydal na cesty, ale lidé jí to moc nevěřili. Při domovní prohlídce byla nalezena dvě mrtvá těla, ani jedno z nich však Hallidayovi nepatřilo. Zato vyšlo najevo, že mrtvými jsou matka a dcera z rodiny McQuillanů, u kterých Lizzie pobývala ve Philadelphii. Krátce poté, co byla Lizzie zatčena, se pod podlahou domu našlo i tělo pana Hallidaye.

Ve vazbě se Lizzie chovala jako šílená; napadala dozorce, odmítala jídlo, pokoušela se o sebevraždu. Asi tři měsíce proto strávila doslova přikovaná k podlaze.

Vědecký pohled na Ježiše Krista: Jak to bylo s jeho početím a zmrtvýchvstáním?
Magazín

Vědecký pohled na Ježiše Krista: Jak to bylo s jeho početím a zmrtvýchvstáním?

Soud ji za mnohonásobnou vraždu odsoudil k trestu smrti na elektrickém křesle, rozsudek však nikdy nebyl vykonán. Místo toho byla Lizzie doživotně internována v ústavu pro duševně choré zločince, kde později ubodala jednu z ošetřovatelek. Zasadila jí do těla dvě stovky ran nůžkami.

Sama Lizzie v ústavu zemřela až v roce 1918 ve věku 58 let.