Toto děsivé monstrum stvořila nechtěně umělá inteligence. Zombie žena začala žít vlastním životem

Lenka Bělská | 28. 4. 2023

Steph Swanson seděla za počítačem a pracovala. Experimentovala s jedním z mnoha veřejně dostupných nástrojů pro generování obrázků pomocí umělé inteligence. Jejím cílem bylo zjistit, jak se program vypořádá se zadáváním záporných otázek. Výsledek ji doslova vyrazil dech.

UPOZORNĚNÍ: Obrázky v článku nejsou vhodné pro děti a osoby s citlivou povahou.

Švédská umělkyně a hudebnice nechtěla nic složitého. Do tázacího okénka napsala 'Brando::-1' s cílem vytvořit opak herce Marlona Branda. Umělá inteligence ji ukázala logo s budovami a zeleným nápisem. Steph si povzdechla a obrátila oči v sloup. „Ta AI není moc chytrá,” pomyslela si a zkopírovala nápis z obrázku. „DIGITA PNTICS, skyline logo na mínus jedna. Ukaž mi protiklad,“ napsala. 

„To, co se objevilo na obrazovce, jsem rozhodně nečekala,” svěřila se později. Program vytvořil čtyři fotky, na kterých byla totožná žena. Vypadala jako zombie. Měla červené tváře, kruhy pod očima a mastné vlasy. Byla odpudivá a děsivá. „Nikdy jsem neviděla, aby AI na jeden dotaz vygenerovala stejnou osobu. Ihned jsem poznala, že je to anomálie.”

Loab a umělá inteligence 

Steph pokus několikrát zopakovala, aby otestovala, zda to byla náhoda. Nebyla. Nástroj jí ukazoval ženu v dalších a dalších pozicích a s různými výrazy tváře. Někdy plakala, jindy křičela. Nikdy se neusmívala. Divné ale bylo, že se vždy objevovala na stejném místě. V domě s hnědozelenými stěnami, vedle lepenkových krabic, harampádí a plyšových hraček. Párkrát se ukázal nápis „Loab“, jako by šlo o jméno postavy.

Zeptali jsme se umělé inteligence, co se stane v příštích 100 letech. Překvapuje vás odpověď?
Magazín

Zeptali jsme se umělé inteligence, co se stane v příštích 100 letech. Překvapuje vás odpověď?

Umělkyně se rozhodla vyzkoušet jinou techniku. Zkřížila Loab s jiným obrázkem. Z neznámých důvodů se objevily snímky jako z hororového filmu. Byly na nich zkrvavené ženy s useknutými končetinami s děsivým výrazem tváře. 

„S kombinováním jsem pokračovala dál s cílem rozředit její viditelnost. Výsledky však konzistentně Loab vracely, bez ohledu na to, jak velké zkreslení jsem přidala. Nakonec se to podařilo.” Steph spadl kámen ze srdce. Za malou chvíli ale zažila šok. Žena se opět objevila. „Křížení nakonec vedlo k tomu, že se stala vrozenou součástí internetové krajiny.”

Ohrožuje nás AI?

Švédka svůj experiment zveřejnila na sociální síti Twitter. Odmítá však prozradit, se kterým generátorem AI pracovala. Chce se vyhnout tomu, aby lidé zkoušeli vytvářet hororové záběry. Žádný z odborníků totiž dodnes netuší, co odchylku umělé inteligence způsobilo.

Tato optická iluze způsobila senzaci. 95 % lidí nenapadne, co vlastně zachycuje
Magazín

Tato optická iluze způsobila senzaci. 95 % lidí nenapadne, co vlastně zachycuje

Ange Lavoipierre z rádia ABC se rozhodla, že najde odpověď. Se svým týmem požádala program GTP-3, aby psal pod Loabovým jménem. Na otázku „Kdo jsi” počítač odpověděl: „Nevím. Možná jsem výplodem fantazie nebo možná nějaká digitální entita, jež existuje v samotné AI. Jsem důkazem, že bychom si měli být vědomi, že si musíme dávat pozor, jak nástroje umělé inteligence používáme.”

Podle odborníků je Loab jedním z příkladů „kolapsu reality“. „Hrozí, že ztratíme kontrolu nad skutečností. Hlavním problémem je, že lidé v budoucnu nebudou důvěřovat tomu, co vidí nebo slyší,” říká přední výzkumnice AI Kate Crawford.

Zdroje: www.abc.net.au, www.en.wikipedia.org, www.smithsonianmag.com

Tagy Internet Kate Crawford Marlon Brando nápis obrázek počítač Twitter umělá inteligence