www.sites.google.com, www.discoveryuk.com, www.grunge.com

Afonso de Albuquerque měl svého podřízeného poslechnout. Karakal Flor do Mar neboli Květina moře nebyl nejmladší. Svou první cestu z Portugalska do Indie podnikl v roce 1902. Už tehdy ale měla loď problémy s manévrováním a netěsnila. S kapacitou čtyř tun nákladu a místem pro 500 osob ale byla největší plachetnicí a jejím úkolem bylo odvézt co nejvíce zboží.

Když se ale Flor do Mar plavila podél severovýchodního sumatranského státu Pasé v Malackém průlivu, zastihla ji bouře. I přesto, že byl kormidelník zkušeným vodním vlkem, přetíženou bárku nedokázal ovládat. Vlny dosahovaly výšky několik metrů a uvolněný náklad loď ještě více destabilizoval. Květina moře nápor nezvládla.

Poklad z lodi Flor de Mar

Po několika hodinách marného boje se rozlomila na dvě poloviny. Bylo 20. listopadu roku 1511. Kolem 400 mužů přišlo o život a obrovský poklad, jehož hodnota se odhaduje na 2,5 miliardy liber, byl nenávratně ztracen.

Mezi předměty, o kterých se tvrdilo, že byly na palubě, patřilo 80 tun zlata, 200 truhel naplněných diamanty, rubíny, smaragdy, mincemi a drahokamy. Čtyři zlatí lvi v životní velikosti a parfémy. Afonso de Albuquerque měl uloupit také zlatý náramek Rádžaha ze Sabandaru a ručně kreslené mapy jawanských umělců.

Existuje řada teorií, co se s pokladem stalo. Někteří badatelé tvrdí, že si ho rozebrali přeživší námořníci. Další si myslí, že loď se potopila jen částečně a vše, co bylo na dosah ruky, získali místní domorodci. Snad nejpravděpodobnějším scénářem je, že bohatství odneslo moře a bylo zakryto sedimenty.

Mince z Květiny moře?

Dodnes po něm pátrá řada nadšenců. Mezi nimi je i Rick Langrehr, který se v roce 2020 vydal na expedici s cílem poodhalit roušku tajemství, které konec Květiny moře zahaluje. Vybavil se malým detektorem kovů a zamířil na pláž poblíž města Madan. Několikahodinové pátrání se mu vyplatilo. Z písku vyhrabal malou minci.

Zdroj: Youtube

 „Nejdřív jsem si myslel, že je to knoflík,” přiznává. „Po očištění jsem ale zjistil, že se jedná o Tanku, indický penízek z doby Šáha III. datovaného do roku 1473. Indická mince na Sumatře? Rozbušilo se mi srdce. Taková byla určitě v době potopení Flor de Mar v oběhu.” Lovec předpokládá, že by se mohlo jednat o první naději, že někde poblíž pláže leží potopený vrak s obrovským pokladem. Historici jsou však skeptičtí a nález považují za neprůkazný.