Hoch našel na břehu moře starou minci. Může vést k vraku lodi s pokladem z 2,5 miliardy liber

Lenka Bělská | 16. 2. 2023

Byl konec roku 1511. Posádka lodi Flor do Mar už několik dní nakládala nádherný poklad uloupený z paláce sultána Malacca. „Pane, jsme plní. Do lodi se už téměř nic nevejde. Budeme příliš těžcí,” stěžoval si jeden z důstojníků. „Přece to tu nenecháme,” odfrknul si generál. „Pokračujte!”

www.sites.google.com, www.discoveryuk.com, www.grunge.com

Afonso de Albuquerque měl svého podřízeného poslechnout. Karakal Flor do Mar neboli Květina moře nebyl nejmladší. Svou první cestu z Portugalska do Indie podnikl v roce 1902. Už tehdy ale měla loď problémy s manévrováním a netěsnila. S kapacitou čtyř tun nákladu a místem pro 500 osob ale byla největší plachetnicí a jejím úkolem bylo odvézt co nejvíce zboží.

Muž léta zakrýval obrazem díru ve zdi. Díky počítačové hře zjistil, že má poklad za 3O milionů
Magazín

Muž léta zakrýval obrazem díru ve zdi. Díky počítačové hře zjistil, že má poklad za 3O milionů

Když se ale Flor do Mar plavila podél severovýchodního sumatranského státu Pasé v Malackém průlivu, zastihla ji bouře. I přesto, že byl kormidelník zkušeným vodním vlkem, přetíženou bárku nedokázal ovládat. Vlny dosahovaly výšky několik metrů a uvolněný náklad loď ještě více destabilizoval. Květina moře nápor nezvládla.

Poklad z lodi Flor de Mar

Po několika hodinách marného boje se rozlomila na dvě poloviny. Bylo 20. listopadu roku 1511. Kolem 400 mužů přišlo o život a obrovský poklad, jehož hodnota se odhaduje na 2,5 miliardy liber, byl nenávratně ztracen.

Mezi předměty, o kterých se tvrdilo, že byly na palubě, patřilo 80 tun zlata, 200 truhel naplněných diamanty, rubíny, smaragdy, mincemi a drahokamy. Čtyři zlatí lvi v životní velikosti a parfémy. Afonso de Albuquerque měl uloupit také zlatý náramek Rádžaha ze Sabandaru a ručně kreslené mapy jawanských umělců.

Dělník rozbil blok uhlí a našel zvláštní dokonale opracovanou krychli. Stala se záhadou století
Magazín

Dělník rozbil blok uhlí a našel zvláštní dokonale opracovanou krychli. Stala se záhadou století

Existuje řada teorií, co se s pokladem stalo. Někteří badatelé tvrdí, že si ho rozebrali přeživší námořníci. Další si myslí, že loď se potopila jen částečně a vše, co bylo na dosah ruky, získali místní domorodci. Snad nejpravděpodobnějším scénářem je, že bohatství odneslo moře a bylo zakryto sedimenty.

Mince z Květiny moře?

Dodnes po něm pátrá řada nadšenců. Mezi nimi je i Rick Langrehr, který se v roce 2020 vydal na expedici s cílem poodhalit roušku tajemství, které konec Květiny moře zahaluje. Vybavil se malým detektorem kovů a zamířil na pláž poblíž města Madan. Několikahodinové pátrání se mu vyplatilo. Z písku vyhrabal malou minci.

Zdroj: Youtube

 „Nejdřív jsem si myslel, že je to knoflík,” přiznává. „Po očištění jsem ale zjistil, že se jedná o Tanku, indický penízek z doby Šáha III. datovaného do roku 1473. Indická mince na Sumatře? Rozbušilo se mi srdce. Taková byla určitě v době potopení Flor de Mar v oběhu.” Lovec předpokládá, že by se mohlo jednat o první naději, že někde poblíž pláže leží potopený vrak s obrovským pokladem. Historici jsou však skeptičtí a nález považují za neprůkazný.

Tagy Indie květiny Malacký průliv mince moře Portugalsko Sumatra