Chybějící číslo

Matematické hádanky si kromě znalosti matematiky žádají schopnost logicky myslet, znát základní principy výpočtů a nebát se tak trochu riskovat. Přece jen jsou o číslech a ta nám někdy mohou pořádně zamotat hlavu. 

Přesto se lze k jejich výsledku dobrat. Jen je nutné zachovat klid a rychle a efektivně přemýšlet. V potaz musíte kromě daných čísel vzít i souvislosti mezi nimi. Někdy to chce trochu důvtipu, abyste se dopracovali k cíli. 

Pravidelným řešením podobných hlavolamů si nejen zlepšíte kognitivní schopnosti, koncentraci a znalost matematiky, ale také naplno zapojíte všechny mozkové závity. Díky tomu máte šanci nikdy nezestárnout. 

Tak co, jdete do toho? Pokud kývete na výraz souhlasu, pak si nastavte časovač hodinek na námi požadovaný čas. Máte pouhých 10 vteřin, což je na matematickou úlohu celkem šibeniční. 

Přesto to jde! Nebojte. Zadívejte se pozorně na všechna čísla před sebou. Jak sami vidíte, na obrázku jsou jen číslice 1 a 0. Ty se v první i druhém řádku sčítají, zatímco ve třetí řádku přibylo násobení. 

Znáte ho? 

Pojďme si celou rovnici trochu rozebrat. V prvním řádku jsou pouze číslice 1. Je jich zde celkem 5 a všechny si sčítají. To samé platí i pro řádek číslo dvě, kde se opět nachází celkem pět jedniček, které spojuje znaménko plus. 

Matematická hádanka: 90 % zúčastněných neodpoví správně:

Zdroj: Youtube

Rozdíl pak nastává u posledního, tj. třetího řádku. Tam se kromě znaménka plus, objevilo také znaménko krát. Už tušíte, jaké číslo místo otazníku dosadit? Času máte skutečně málo. V okamžiku, kdy se časovač vašich hodinek zastaví, zastavte se spolu s ním. Přestaňte přemýšlet. 

Pokud jste chybějící číslo dopočítali, pak vám gratulujeme. Ačkoliv je obrázek na první pohled jednoduchý, podle odborníků se k výsledku nedobere až 90% zúčastněných. 

V případě, že patříte mezi ty, kterým se číslo místo otazníku dopočítat nepodařilo, zoufat nemusíte. My výslednou cifru známe a rádi vám ji sdělíme. Správnou odpovědí je číslo 30. A nyní vám také řekneme, jak jsme se k tomuto výsledku dopracovali. 

Plusy i násobky vidíte. Zjednodušte si tedy rovnici nejprve tím, že násobky nulou rovnají se nula. Co ale opomenout nesmíme, a v tom byl chyták celé rovnice, jsou čísla na koncích či začátku řádků, mezi kterými chybí znaménko. Ty musíme spojit v číslo 11. 

Spojíme tak poslední jedničku prvního řádku s první jedničkou druhého řádku a to samé uděláme s poslední jedničkou druhého a první jedničkou třetího řádku. Rovnice pro výpočet pak zní: 1 + 1 + 1 + 1 + 11 + 1 + 1 + 1 + 11 + 0 + 1. Výslednou cifrou je číslo 30. 

Zdroje: www.jagranjosh.com, www.hindustantimes.com, www.jagranjosh.com