Vědci našli šíleného tvora: Slepá průsvitná ryba je podobná jednorožci. Podívejte, jak plave

Natálie Borůvková | 6. 3. 2023

V podzemních řekách a krasových jeskyních Číny vědci objevili nového šíleného tvora. Patří do rodu Sinocyclocheilus a díky dlouhým rohovitým výstupkům na hlavě má jedinečný a působivý vzhled. Slepá průsvitná ryba je totiž podobná jednorožci. Podívejte, jak plave.

Šílený tvor podobný jednorožci

S. longicornus je sladkovodní ryba patřící do rodu Sinocyclocheilus, pocházející z krasových oblastí Číny. Vědci ji objevili v tmavé jeskyni v horské provincii Kuej-čou.

Rod Sinocyclocheilus je známý svou rozmanitostí a vysokou mírou endemismu v Číně. Existuje zde více než 90 druhů rodu Sinocyclocheilus, jež jsou rozšířené především v krasových oblastech, vyznačujících se vápencovými útvary a podzemními řekami.

„Rod Sinocyclocheilus je v Číně endemický a vyskytuje se především v krasových oblastech jihozápadní Číny, včetně provincií Guangxi, Guizhou, Yunnan a Hubei. Pro tento rod jsou typické různě vyvinuté oči a rohovité struktury na zadní straně hlavy," uvedl Dr. Jiang Zhou z Guizhou Normal University.

Sinocyclocheilus longicornus má charakteristický vzhled především díky dlouhým rohovitým výčnělkům na hlavě. Ve skutečnosti jde o prodloužené nosní kosti, které jsou pokryté kůží a šupinami. 

Tělo S. longicornus je protáhlé a může dosahovat délky až 15 cm. S. longicornus disponuje dvěma páry vousků, které slouží k orientaci ve tmě.

Sinocyclocheilus longicornus se vyskytuje v podzemních řekách a krasových jeskyních. Tato stanoviště se vyznačují nízkou hladinou světla, nízkou koncentrací kyslíku a stabilní teplotou vody.

Podívejte, jak plave

S. longicornus žije u dna, živí se drobnými bezobratlými a detritem. Má vysoce vyvinutý čichový systém, umožňující odhalit kořist v podmínkách slabého osvětlení daného prostředí. Má bezšupinaté, albinotické tělo bez pigmentace a malé, degenerované oči.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

S. longicornus má také plně vyvinutou postranní čáru. Orgán tvořený vysoce citlivými buňkami, který se táhne příčně podél těla ryby a detekuje změny tlaku, teploty a slanosti.

Podívejte se na tajemnou "bohyni smrti". Čtyřnohá velryba byla největším zabijákem své doby
Magazín

Podívejte se na tajemnou "bohyni smrti". Čtyřnohá velryba byla největším zabijákem své doby

Ryby rodu Sinocyclocheilus se vyskytují pouze v Číně, obvykle v malých jeskyních, které jsou zahaleny tmou. Je známo na 90 druhů rodu Sinocyclocheilus, z nichž většina má podobné znaky jako nově objevený druh.

Rybář chytil čtyřmetrové prehistorické monstrum. Video, jak se s ním mazlí, vyvolalo senzaci
Magazín

Rybář chytil čtyřmetrové prehistorické monstrum. Video, jak se s ním mazlí, vyvolalo senzaci

Patří mezi ně například nedostatek šupin či nulová pigmentace. Některé z nich pak disponují rohovinou. Za jejich vzhledem stojí dle vědců tzv. regresivní evoluce, během které dochází v  průběhu generací ke ztrátě složitých znaků. 

Zdroje: www.livescience.com, www.sciencetimes.com, zookeys.pensoft.net