Nahlédněte do podzemního světa Longyou. Tento zázrak starověku zůstává stále nevyřešenou záhad

Lenka Bělská | 20. 1. 2023

Byl červen roku 1992. Čtyři farmáři z vesnice Shiyan Beicun v okresu Longyou se rozhodli, že z pěti malých rybníků vypustí vodu. Zvedli stavidla, sedli si na břeh a začali rozebírat poslední novinky. Když byla tekutina pryč, nestačili se divit. Ukázalo se, že jezírka tvoří umělé jeskyně.

Tak byl objeven jeden z nejzáhadnějších podzemních systémů na planetě Zemi, kteří někteří považují za osmý div starověkého světa. Celý komplex tvoří 24 umělých pískovcových jeskyní z rovnými stěnami a stropy, jež podpírají masivní pilíře. Najdete tu také kamenná schodiště, nádrže nebo mosty. 

V oceánu se objevila obří smrtonosná díra. Pohltí vše, co se u ní octne. Podívejte se na záběry
Magazín

V oceánu se objevila obří smrtonosná díra. Pohltí vše, co se u ní octne. Podívejte se na záběry

Odborníci odhadují, že neznámí stavitelé museli vytěžit přibližně milion kubických metrů kamene. Na hloubení tak musela pracovat asi tisícovka silných mužů 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a to po dobu asi pěti let. Další lidé potom museli zajistit odvoz suti a výzdobu stěn.

Jeskyně Longyou

Záhadou ale je, že v jeskyních nebyly nalezeny žádné stopy po lidské činnosti. Archeologové na celkové ploše přibližně 30 000 metrů čtverečních neobjevili žádný zapomenutý nástroj ani jakékoli známky kouřem zčernalé zdi.

Všechny sály jsou od podlahy po strop pokryté dokonale uspořádanými pásy o šířce 60 cm. Vědci netuší, zda jde o výzdobu, nebo to jsou stopy po opracování kamene. Podobný vzor ale mají keramické nádoby, které byly nalezeny jen několik kilometrů od jeskyní. Datování určilo, že pocházejí z doby 800 až 500 př. n. l.

Prohlédněte si boty 1000 let staré mumie. V módním světě vyvolaly obrovský rozruch salvy smíchu
Magazín

Prohlédněte si boty 1000 let staré mumie. V módním světě vyvolaly obrovský rozruch salvy smíchu

Další zajímavostí je, že sály jsou téměř totožné. Není mezi nimi ale žádný spojovací tunel. Pokud by nebyly odděleny 50 cm zdí, dokonale by na sebe navazovaly. Podle badatelů je téměř nemožné, aby byly prostory vybudovány bez měřících nástrojů a dokonalých výpočtů. Kdo ale před více než 2000 lety disponoval takovými znalostmi?

Anonymní stavitelé

To nikdo netuší. O jeskyních totiž neexistují žádné písemné záznamy. Nikdy nebyly objeveny stavební plány nebo účty. Záhadou je také jejich účel. Někteří se domnívají, že komplex sloužil jako útočiště císařské rodině a jejímu služebnictvu. Další si myslí, že zde byly uloženy zásoby potravin nebo munice.

Zdroj: Youtube

Záhadologové zároveň upozorňují, že poloha pozemních místností Longyou v Če-ťiang leží blízko 30. stupně severní šířky, na němž se nachází také významná centra jako Babylon, Bermudský trojúhelník nebo pyramidy.

Zdroj:

www.ancientpages.com, www.morezprav.cz, www.en.wikipedia.org

Tagy Babylón Če-ťiang jeskyně Země