Tento mladík na fotce si je velmi podobný i tak, jak ho známe. Poznali jste jej? Pokud ne, prozradíme vám pár indicií o tomto slavném českém herci, jehož si pamatujete asi spíše s knírkem.

O životě tohoto oblíbeného herce

Na obrázku je významná postava českého divadelnictví a filmu. Tento herec se narodil 20. března 1933 v Nové Včelnici a zemřel 26. ledna 2019 v Praze.

Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s Národním divadlem, kde strávil tři dekády své bohaté kariéry, až do svého odchodu v roce 1990.

„Můj vztah k Národnímu divadlu byl obrozenecký, národovecký a oni tam začali hrát jako v malém sklepním divadle. Národní divadlo není jen ta budova, to je součást našeho kulturního dědictví. Jestli někdo tu tradici ironizuje a posmívá se jí, tak se posmívá svým předkům,“ říkával o Národním divadle, odkud i se ženou, také slavnou a krásnou herečkou, odešli. Nesouhlasili se směrem, kudy se divadlo ubíralo.

Jeho umělecký vývoj byl pestrý a stejně byl i jeho osobní život. Po ukončení Vyšší hospodářské školy v Hradci Králové a studiích na DAMU se stal jednou z ikon české kultury. Ztvárnil nespočet divadelních rolích, na kontě měl spoustu televizních výstupů a hrál v mnoha filmech.

Divadelní umění, Národní divadlo a film

Po DAMU nastoupil na sezónu do Městského oblastního divadla v Mladé Boleslavi, ale již v roce 1957 byl přijat do činohry Národního divadla. Zde ztvárnil řadu významných rolí a jeho výkony byly často označovány za psychologicky propracované a výrazově bohaté.

Jeho filmová kariéra zahrnuje například role ve filmech Atentát, Kočár do Vídně, Žert, Čarodějův učeň. A když prozradíme, že hrál hlavní roli v seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře, starší generace bude doma...

V televizi se proslavil nejen jako herec, ale také jako hlasatel a průvodce pořadů, které diváka seznamovaly s historií a přírodními krásami Československa.

A pokud stále nevíte, pak jeho osobní život bude poslední nápovědou.

Osobní život a rodina

Tento herec byl dvakrát ženatý. Poprvé s loutkoherečkou Naděždou, se kterou měl dceru Johanu. Ale my jej máme spojeného s jeho druhou ženou. Byla to totiž láska jako trám.

Po rozvodu se v roce 1969 tento herec oženil s Janou Hlaváčovou, s níž měl dceru Barboru, také herečku.

A poslední věc. Tento herec byl vášnivým pilotem a automobilovým závodníkem, což dokládá i jeho titul mistra Evropy v závodech automobilových veteránů s Tatraplanem Sport 602.

Samozřejmě, je to Luděk Munzar!

„Pořád jsem někam pospíchal, teď vím, že se to nemá. Byl jsem neustále v kvaltu a některé věci jsem nestačil prožít tak, jak jsem chtěl. Něco bych rád opravil nebo se rozhodl jinak,“ vzpomínal ke konci života herec, který nakonec podlehl rakovině.

Zdravotní problémy měl ale celý život a je stáru se samozřejmě stupňovaly.

Podlomené zdraví

Od 60. let se Luděk Munzar potýkal s peptickými vředy a v 90. letech přišel o jednu ledvinu kvůli nádoru. Později mu byla diagnostikována rakovina prostaty. Srdce jej varovalo slabým infarktem, takže byl operován. Trpěl i velkými bolestmi kloubů.

V roce 2013 absolvoval další zákroky. Nejvíce jej ale zlomila právě nemoc jeho milované ženy. Jana Hlaváčová se po diagnóze Parkinsonovy choroby v roce 2011 musela vzdát herectví...

Žena, která byla vždy plná energie a životního elánu, se nevyrovnala s progresí choroby a bohužel podlehla hluboké depresi. Oba si ale stáli věrně bok po boku…

Luděk Munzar si nepřál hrob, proto je jeho popel rozsypán na rozptylové loučce zbraslavského hřbitova. Žil naplno a byl známý i svou skromností a pokorou, a i jeho odchod byl v souladu s jeho představami o důstojnosti.

Podívejte se na poslední rozhovor s tímto neskutečně charakterním a vynikajícím hercem:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.lifee.cz, www.krajskelisty.cz, cs.wikipedia.org, www.csfd.cz