Nahlédneme-li do éry Ludvíka XIV., dostane se nám mnoho překvapivých odhalení o tom, co v této majestátní době definovalo půvab.

Bledá pleť jako symbol luxusu

Ve světě, kde ještě nebylo v módě opálení od slunce, byla prvořadým symbolem krásy bledá pleť, připomínající nevázaný životní styl šlechty. Pyšnila se nedotčenou světlou pletí, která svědčila o tom, že byla osvobozená od podřadné práce. Doteku slunce se vyhýbali, což vedlo k nošení masek a slunečníků při všech výletech do přírody. Dokonce i vlastní bratr Ludvíka XIV., pan, se vyhýbal činnostem, které by mohly zkalit jeho bledou pleť.

Svaly? Jen pro oddané poddané

Svaly nebyly v módě, byly spojované s dělnickou třídou. Pevná postava byla sice ceněna, ale vypracované svaly byly považované za známku práce pod úroveň. Ideálem byla jemná, dobře vytrénovaná síla, které se dosahovalo při elegantnějších činnostech, o nichž se zmíníme níže.

V oblasti žen byla baculatost považovaná za svůdnou. Mírně kulatý obličej, světlá pleť, velké oči a malá, kulatá ústa byly ceněnými atributy. Dokonce i náznak dvojité brady byl přijímán a dodával smyslnost. Zajímavé je, že nedokonalý chrup byl běžný, ale čím bělejší byl, tím lepší. Kudrny kaskádovitě obepínající světlou tvář, oblé boky a skromně velká ňadra dotvářely podmanivý obraz. Nás ale dnes zajímají spíše muži, konkrétně Ludvík XIV…

Jak vypadali muži?

Muži se zase honosili štíhlou, ale ne příliš svalnatou postavou. Jemné bříško bylo někdy dokonce módní a znamenalo blahobyt. Zatímco vypracované a pevné postavy si lidé vážili, zjevně výrazné svaly byly, jak jsme řekli výše, považované za neomalený projev manuální práce, která byla vyhrazena lidem nižšího postavení. Tato dynamika přetvořila ideál mužské postavy a vedla k upřednostňování jemně tvarovaného těla, kterého se dosahovalo při elegantních činnostech, jako byl tanec, šerm a jízda na koni.

Jako výrazný rys se zdůrazňovala lýtka a bylo známo, že lýtkové svaly, jako měl právě Ludvík XIV., okouzlovaly srdce tehdejších dam a žen.

Pohlední muži se vyznačovali také pohotovým důvtipem a espritem, obdivovatelky přitahovali bystrou myslí i vzhledem.

Když bychom tedy vstoupili na svůdný dvůr Ludvíka XIV., podmanivé tváře jeho obyvatel by zdobila bledá pleť, neodolatelné oči a kaskádovité kadeře. Módní postavy se vyznačovaly lehkými křivkami, které byly ukázkou jedinečných ideálů doby. Při odhalování těchto historických půvabů je zřejmé, že i když se doba může měnit, podstata přitažlivosti zůstává stálá.

Ludvík XIV: Odhalení animální tváře nejsvůdnějšího muže 17. století

Při zkoumání této úchvatné epochy se připravte na překvapení, jak skutečně vypadala tvář pověstného svůdníka, Krále Slunce.

Zdroj: Youtube

Ludvík XIV., známý jako Král Slunce, měl okázalý zevnějšek, který však skrýval již méně okouzlující skutečnosti jeho zdravotního stavu. Navzdory svému královskému vzhledu trpěl Ludvík XIV. po celý život vážnými problémy se zuby. Historické záznamy ukazují, že panovníka trápily nesnesitelné bolesti zubů, které vedly k četným extrakcím. Tyto zubní potíže vyvrcholily, když kvůli nepovedenému zubnímu zákroku skončil s dírou v patře. Tento nešťastný stav měl za následek úporný a nepříjemný dech, který ho provázel až do konce jeho života.

Fyzický vzhled a královské vystupování Ludvíka XIV. často zastínily nepříjemné pocity, které zažíval kvůli svým zubním potížím. Za honosnou fasádou se však král Slunce potýkal s akutními bolestmi zubů, extrakcemi zubů a trvalými následky nepovedeného zákroku, po kterém mu v patře zůstala díra. Toto neštěstí vedlo nejen k trvalému nepohodlí, ale také k nepříjemnému dechu.

Při putování po podmanivém dvoře Ludvíka XIV. ožívá oživení krásy – umění zachovat si krásnou pleť, pěstování štíhlé síly a ztělesnění osobitého půvabu, který překonává čas. Toto zkoumání nám připomíná, že i když se estetika v průběhu staletí mění, podstata lidského okouzlení zůstává věčně podmanivá. No, upřímně, líbil by se vám dnes muž jako Ludvík XIV.?

Zdroje:  partylike1660.com, frenchglimpses.com