L. Danz, kápo z Osvětimi: Komplexy ze vzhledu si vybíjela na krásných ženách

Nataša Slánská | 7. 1. 2020
Luise Danz
Luise se vyžívala v týrání žen.

Německá důchodkyně Luise Danz oslavila už 78. narozeniny, když ji dostihly stíny války, které považovala za zapomenutou minulost. Celé městečko Walldorf se mělo dozvědět, že tato ctihodná vdova na samém konci války spáchala odpornou a zbytečnou vraždu. Před soudním procesem ji nakonec zachránil pokročilý věk.

Luise Danz původně chtěla pracovat na poště, ale nechala se zlákat vidinou lepšího výdělku, který vláda nabízela zaměstnancům koncentračních táborů. V roce 1943 prošla výcvikem a do konce války působila jako dozorkyně v několika táborech, včetně Osvětimi. Z milé a slušné dívky se postupně stávala divá saň, jež nalezla potěšení v týrání mladých a hezkých žen. Možná jim záviděla jejich krásu, protože sama byla spíš chlapecký typ a muži se okolo ní moc netočili.

Theodor Morell: Geniální nalezenec, který léčil a málem zabil Adolfa Hitlera
Magazín

Theodor Morell: Geniální nalezenec, který léčil a málem zabil Adolfa Hitlera

Zvláštní nenávist chovala Luise Danz vůči ženám pocházejícím z Ruska. Kdykoli měla být některá popravena, Luise u toho nesměla chybět. Katům dokonce v jejich "práci" osobně asistovala.

Vězeňkyně trestala tak, že je nechala stát dlouhé hodiny na slunci či na mraze, dokud nepadaly vyčerpáním. Její kruté zacházení si vyžádalo životy neupřesněného počtu žen a dívek. Za své zločiny byla Luise po válce v Polsku odsouzena k doživotnímu vězení.

E. Wirths, šéflékař z Osvětimi: Jeho gynekologické pokusy usmrtily tisíce žen
Magazín

E. Wirths, šéflékař z Osvětimi: Jeho gynekologické pokusy usmrtily tisíce žen

Po Stalinově smrti v roce 1956 však přišla amnestie, která osvětimskou saň osvobodila a vyhostila zpět do Německa. Luise Danz začala nový život a doufala, že si na její zločiny už nikdo nevzpomene.

Dlouhé dekády žila nerušeně v ústraní a teprve v roce 1996 byla opět předvolána k soudu. Objevily se totiž důkazy, že se při pochodu smrti z Malchowa dopustila vraždy. Jedna z vězněných dívek ji tehdy prosila, aby směla zůstat se svou matkou, Luise ji však místo odpovědi na místě ukopala k smrti.

Proces byl kvůli pokročilému věku obžalované nakonec zastaven, ale její jméno bylo očerněno v titulcích světového tisku a hrůzný zločin nezůstal zapomenut. Luise Danz dožívala sama se špatným svědomím až do roku 2009.