Potápěči objevili čínskou Atlantidu. Zhlédněte jedinečné záběry nádherného Lvího města skrytého v hlubině

Elena Velímská | 20. 3. 2023

Platónova bájná Atlantida se stala synonymem měst, které skončily na dně moří v důsledku nějaké přírodní katastrofy, jak se předpokládá. Dva tisíce let staré Lví město známé jako čínská Atlantida leží pohřbené v jezeře Qiando. Nad ním se hladina uzavřela kvůli potřebám člověka.

Jezero tisíce ostrovů

Jezero Qiando zvané Jezero tisíce ostrovů je uměle vytvořená vodní nádrž v oblasti Chun'an u města Chang-čou v provincii Če-ťiang (též Zhejiang). Vznikla v roce 1959 zatopením údolí pro účely stavby vodní elektrárny na řece Xin'an. Jeho rozloha je neuvěřitelných 573 km²! Jezero tisíce ostrovů, jak se mu říká, si svou přezdívku zaslouží oprávněně. Pyšní se 1 078 velkými zalesněnými ostrovy a stovkami menších. V celé oblasti tak vznikly nové ekosystémy, o čemž svědčí i jména ostrovů – Ptačí ostrov, Hadí ostrov, Opičí ostrov… Jezero je zdrojem čisté minerální vody, kaviár z qiandských jeseterů chovaných ve vodních ohradách tvoří podstatnou část světového trhu s touto komoditou. Nic ale není zadarmo.

V údolí bylo zatopeno 1 300 vesnic, vystěhovat se muselo 290 000 lidí, jejichž předkové tam žili stovky let. Jezero také pohltilo historický skvost Š'-čcheng – Lví město a s ním zůstal na čas pohřbený i kus historie.

Tento snímek zachytil záhadnou strukturu. Pod Antarktidou leží prastaré město, tvrdí archeolog
Magazín

Tento snímek zachytil záhadnou strukturu. Pod Antarktidou leží prastaré město, tvrdí archeolog

Historie pod vodou

Ztracené pod hladinou leželo zapomenuté město Š'-čcheng do roku 2001, než ho objevili potápěči Pekingského klubu dračího potápění. Téhož roku začal jeho archeologický průzkum. Jméno dostalo podle hory Wu-shi neboli Hory pěti lvů, na jejímž úpatí se jezero rozkládá. Předpokládá se, že ho postavila dynastie Chan v období mezi lety 25 n. l. a 200 n. l. Někteří badatelé říkají, že je mnohem starší. Bylo politickým i hospodářským centrem této oblasti. Mělo pět vstupních bran s věžemi, na rozdíl od jiných měst, která měla jen čtyři. Zachovalo se 265 zdobených kamenných oblouků, rytiny na stavbách a sochy lvů – strážců. V podvodním bludišti lze spatřit chrámové stavby, široké dlážděné cesty, schodiště. Zub času nepoškodil ani dřevěné trámy. Hradby pocházejí ze 16. století.

Následující video představuje Lví město očima potápěčů:

Zdroj: Youtube

Lví město zmapovali a zdokumentovali potápěči a výzkumníci, jeho plochu odhadli na „šedesát dva fotbalových hřišť“. Archeologové z celého světa tvrdí, že je Lví město podvodní časová kapsle.

Ještě jeden pohled pod hladinu:

Zdroj: Youtube

Kromě této památky objevili pod hladinou jezera i další archeologicky cenná místa. Všechny nálezy příslušné úřady Če-ťiangu vyhlásily za historickou památku.

Sucho odhalilo v řece Eufrat tajemný tunel. Vedl do obřího města ztracené vyspělé civilizace
Magazín

Sucho odhalilo v řece Eufrat tajemný tunel. Vedl do obřího města ztracené vyspělé civilizace

S potápěčským přístrojem na zádech

Po zveřejnění nálezu vzbudilo Lví město nebývalý zájem badatelů i veřejnosti na celém světě. Po uvedení dokumentů na YouTube ho příznivci nazvali čínská Atlantida. Příslušné čínské úřady ho proto povolily zpřístupnit „turistům“. Prohlédnout si ho můžou zájemci v organizovaných skupinkách s průvodcem. Pro samostatný ponor musí mít potápěči povolení a prokázat, že mají zkušenosti s nočním potápěním a v hlubokých vodách. Povinností je mít potápěčská světla. Ponor do Lvího města nabízí jedinečné pohledy, při kterých se tají dech i na dávnou minulost Číny.

www.express.co.uk, www.thearchaeologist.org, en.wikipedia.org

Tagy Atlantida Če-ťiang Čína Hadí ostrov Chang-čou jezero potápěč YouTube