Objev tohoto kolosálního tvora vrhá nové světlo na vývoj mořských plazů a jejich roli v prehistorickém světě. Stojí za ním tým paleontologů, kteří zkoumali fosilní exempláře nalezené na okraji Sahary v Tunisu. Podle studie zveřejněné v časopise PeerJ našli vědci důkazy o lebce, zubech a obratlích pravěkého predátora, které jim pomohly odhadnout velikost zvířete. Jednalo se o krokodýla dvakrát většího než krokodýl dnešní. Největší sladkovodní krokodýl všech dob, Sarcosuchus imperator, měřil až 12 metrů, vážil 8 tun a žil před 110 miliony let.

Na to, jak vypadal, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Třetihorní plazi ovládli pravěké moře

Machimosaurus rex byl skutečně impozantní tvor, jeden z největších mořských krokodýlů, jaký kdy existoval," uvedl hlavní autor Federico Fanti, paleontolog z Boloňské univerzity v Itálii. „Ve svém prostředí byl vrcholovým predátorem, který se živil rybami, želvami a dokonce i jinými mořskými plazy."

Objev Machimosaura rexe je významný, protože poskytuje nové poznatky o vývoji mořských plazů v období pozdní jury. V tomto období se objevilo mnoho nových mořských plazů, včetně plesiosaurů, ichtyosaurů a mosasaurů, kteří hráli důležitou roli v mořském ekosystému. Velikost a dravost Machimosaura rexe naznačují, že byl v tomto ekosystému důležitým hráčem, který soupeřil s ostatními mořskými plazy o zdroje. Přechod z jury do křídy byl dlouho považovaný za období vymírání na celosvětové úrovni.

Z mohutného predátora šla hrůza

Fosilní nálezy také poskytují vodítka o anatomii a chování tohoto zvířete. Podle studie měl Machimosaurus rex dlouhý čenich a velké zuby. Právě díky nim dokázal ulovit a zkonzumovat i velkou kořist. Jeho mohutné čelisti a svalnaté tělo naznačují, že se jednalo o hrozivého predátora, který dokázal skolit i tu největší kořist.

Navzdory své velikosti a síle však Machimosaurus rex nebyl neporazitelný. Podle Fantiho zvíře pravděpodobně čelilo hrozbám ze strany jiných mořských predátorů, jako byli mosasauři a žraloci. „I tak velké a silné zvíře, jako byl Machimosaurus rex, se muselo mít na pozoru před jinými predátory," řekl. „V pravěkém světě vždy čekalo za rohem něco většího a zlejšího."

Poznáváme vývoj živočišných druhů

Objev Machimosaura rexe je důkazem pokračujících vědeckých objevů, které stále odhalují tajemství prehistorického světa. S každým novým objevem vědci lépe chápou rozmanitost života, který existoval v druhohorách, a mnoho adaptací, které si zvířata vyvinula, aby přežila ve svém prostředí.

Jak poznamenává Fanti: „Studium prehistorických tvorů, jako je Machimosaurus rex, nám umožňuje lépe pochopit svět přírody a naše místo v něm. Tato zvířata jsou sice dávno pryč, ale jejich odkaz žije dál a poskytuje cenné poznatky o vývoji života na Zemi."

Zdroje: www.inverse.com, www.dailymail.co.uk, en.wikipedia.org/wiki/Machimosaurus