theculturetrip.com, www.smithsonianmag.com, focus.louvre.fr

Madame de Pompadour, oficiálním jménem Jeanne Antoinette Poissonová, byla slavná kurtizána a milenka krále Ludvíka XV. Byla známá svou krásou, inteligencí a elegancí a ve své době patřila k nejvlivnějším ženám na francouzském dvoře. Na její tvář oživenou díky dnešním technologiím se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Už chápete, že ji ležela celá země u nohou a že byla milována i nenáviděna?

Krásná tvář byla inspirací

Co se týče jejího fyzického vzhledu, byla madame de Pompadour popisována jako žena s krásným oválným obličejem, jiskrnýma modrýma očima a okouzlujícím úsměvem. Měla jemné rysy včetně malého nosu a růžových úst a její tvář byla považována za jednu z jejích největších předností.

Měla smyslnou postavu a byla známá svým stylovým oblečením a vytříbeným módním vkusem. Často se oblékala do složitých šatů z hedvábí a krajek a nosila vlasy v módních účesech té doby, jako byla "fontange", vysoká stupňovitá čelenka ze stuh a krajek.

Krásná, kultivovaná a velmi vzdělaná

Krása a elegance madame de Pompadour byly ve své době velmi oslavovány a její tvář byla zachycena na mnoha obrazech a portrétech. Dnes se na ni vzpomíná jako na jednu z nejslavnějších a nejúspěšnějších kurtizán ve francouzské historii a její odkaz je stále inspirací pro umění, literaturu a populární kulturu.

Kromě fyzické krásy byla madame de Pompadour proslulá také svým důvtipem, inteligencí a rafinovaností. Byla vzdělaná, hovořila plynně několika jazyky a byla velmi kultivovaná, čehož využila k tomu, aby se stala mocnou a vlivnou osobností francouzského dvora. Její obraz je dodnes připomínán jako jedna z nejpamátnějších a nejúchvatnějších postav 18. století.

Co dala Ludvíkova milenka světu

Faktem je, že na vládu Ludvíka XV. se vzpomíná jako na "katastrofální" pro Francii. I v tomto období ale sklízela králova milenka mnoho kritiky. Dokonce byla mnohými viněna i za neúspěch Francie v sedmileté válce a za dluhy dvora. Její postavení u dvora bylo skutečně výsostné. Jinými prameny je ale popisována jako intrikánka a famme fatal, která své přednosti využívala perfektně jen ve svůj prospěch.

Ve skutečnosti přitom byla skutečnou inspirací. Byla nejen velmi inteligentní, ale i značně zručná. Vytvářela lepty, brousila drahokamy, provozovala hudbu, pořádala dvorní zábavy a byla činnou kurátorkou, která zaštítila i takové umělce, jakými byl Voltaire. Její portréty zvěčnili mnozí umělci. Navíc její portrétisté, kteří jí chtěli vzdát hold, se zdokonalovali. Zvěčnili ji Nattier ve Fontainebleau coby Dianu, bohyni lovu. Její mramorovou bustu vytvořil Jean-Baptista Pigall, který ji zachytil usměvavou s jejími pověstnými dolíčky v jejích tvářích a s jedním odkrytým ňadrem. Další její portréty ztvárnili François Boucher i Maurice Quentino de La Tour, Carle van Loo a další.

Mimo jiné tato žena obohatila velmi výrazně i dámskou módu. Měla cit pro interiérový design, zejména o rozvoj porcelánu. Jejím nápadem byly i bambulky (Pom-poms) coby doplňky oblečení. Inspirovala také účesy i šperky. Není divu. Podívejte se na její krásnou tvář.