Vědec oživil tvář milenky Ludvíka XV. Madame du Barry a užasli. Podívejte na její křehkou krásu

Natálie Borůvková | 28. 4. 2023

Byla poslední milenkou krále, který byl v době, kdy se potkali, již starý muž. Vědec oživil tvář Madame du Barry. Jedné z milenek Ludvíka XV. Pohlédněte na její skvostnou tvář. Ani krása ji však nezachránila před tragickým osudem.

Krásná Madame du Barry

V době, kdy se Ludvík XV. setkal s paní du Barry, byl již starý muž. Na svůj věk byl však poměrně vitální. Přežil svého syna, dauphina Ludvíka Ferdinanda, svou manželku Marii Leszczyńskou a svou první oficiální milenku a také blízkou přítelkyni madame de Pompadour. 

Madame du Barry se s králem seznámila v roce 1768. Tehdy ji jako manželku hraběte Guillauma du Barryho představili celému dvoru. Krátce na to se stala panovníkovou novou milenkou. 

Narodila se 19. srpna 1743 ve Vaucouleurs. Přibližně 300 km východně od Paříže. Jeanne Bécu byla nemanželskou dcerou švadleny. Vzdělání získala v klášteře, své mládí zasvětila prodeji cetek na pařížských ulicích a práci sexuální pracovnice. Právě díky té se dostala do povědomí mocných aristokratů. 

Madame du Barry byla pověstná svou krásou. Právě to ji otevíralo dveře kamkoliv, kam si tato žena zamanula. Jako stálá klientka Maréchala de Richelieu se setkala s králem Ludvíkem XV., který byl ihned okouzlený jejím vzhledem. 

Intrikářského a zájmu chtivého Jeana-Baptistu du Barryho to vedlo k tomu, aby si mladou ženu vzal. Jako kuplíř v tom viděl dokonalou příležitost, jak si u dvora prosadit své zájmy.

Králova milenka

Necelý rok po jejich sňatku se krásná Madame du Barry stala milenkou tehdy osamělého krále, který byl o 30 let starší, než ona. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Stejně jako všechny královské milenky měla i madame du Barry velmi pohodlný a snový život. Jako nová milenka Ludvíka XV. se přestěhovala do druhého patra královských komnat. Rychle poznala, jak co nejlépe využít svého postavení. 

Ludvík XV. ji zahrnoval šperky, statky a veškerým luxusem, který měl jako panovník k dispozici. Daroval jí panství Louveciennes, kde Madame du Barry pravidelně pobývala. Ve Versailles "vlastnila" 14 pokojů.

Vědci oživili tvář černé egyptské královny. Ahmose byla díky své kráse vzývána jako bohyně
Magazín

Vědci oživili tvář černé egyptské královny. Ahmose byla díky své kráse vzývána jako bohyně

Králova poslední milenka však nebyla imunní vůči dvorským intrikám. Její krása byla zdrojem žárlivosti, vzestup ke slávě a vlivu se lidem u dvora nelíbil. Vědec nyní zrekonstruoval její tvář. Jak se ukázalo, byla madame du Barry skutečně nádhernou ženou. Ani krása ji však nebyla nic platná a nezachránila ji před tragickým osudem. 

Rekonstrukce tváře: Král Ladislav Pohrobek byl nejkrásnějším mužem své doby. Dnes by neobstál
Magazín

Rekonstrukce tváře: Král Ladislav Pohrobek byl nejkrásnějším mužem své doby. Dnes by neobstál

Po králově smrti v květnu 1774 ji jeho nástupce Ludvík XVI. vykázal z Versailles a poslal ji do kláštera Pont-aux-Dames v Meaux. Tam byla dva roky uvězněná. 

V roce 1776 odešla na odpočinek do Louveciennes. Nakonec ji ve věku 50 let udali úřadům a v prosinci 1793 popravili na gilotině.

Zdroje: francetoday.com, en.wikipedia.org, miscelana.com

Tagy Barry dvůr krása Louis-François-Armand du Plessis, vévoda de Richelieu Louveciennes Ludvík XV. Ludvík XVI. Madame du Barry milenka Paříž Versailles