Magdalena Lokvencová se narodila v roce 1916 v Pacově a po matčině brzkém skonu strávila většinu života na Slovensku. Navzdory ztrátě matky se Magdě dostalo všestranného vzdělání, vynikala v jazycích, literatuře a jezdectví.

Odborníci popisují Magdalenu Lokvencovou jako ženu, která předběhla svou dobu a navzdory společenskému tlaku se chopila svých vášní a ambicí. Její neochvějná podpora manžela během jeho věznění a snaha o úspěšnou kariéru v oblasti divadla, kde dominují muži, ukazují její sílu a odhodlání.

Na její příběh se podívejte i na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Jak se potkali

V roce 1935 svedl osud Magdu dohromady s Gustávem Husákem na přednášce levicové inteligence. Jejich společné politické ideály a vzájemný šarm vedly k hlubokému sblížení a v roce 1938 se vzali. Magda vystudovala práva a zároveň v sobě pěstovala vášeň pro divadlo, později se zapsala na konzervatoř, a nakonec se stala úspěšnou divadelní režisérkou.

Stála věrně při něm, ale…

Jejich životy se dramaticky změnily v roce 1950, kdy byl Husák zatčen a uvězněn a čelil předem vykonstruovanému procesu. Magda stála po jeho boku navzdory nátlaku, aby se rozvedla a veřejně ho odsoudila. Nakonec byla nucená opustit divadlo a nastoupit do zaměstnání ve Slovenském národním muzeu.

Během Husákova věznění našla Magda útěchu u populárního herce Ctibora Filčíka. Po Husákově propuštění v roce 1960 tlačil na Magdu, aby se s Filčíkem rozešla, ale ona odmítla, což vedlo ještě téhož roku k jejich rozvodu.

Zabily ji cigarety

Magdina umělecká kariéra vzkvétala po návratu k divadlu, kde režírovala řadu úspěšných inscenací. Ve své tvorbě zkoumala lidské vztahy, ideály a ideologie, což možná odráželo i problémy, kterým čelila v osobním životě.

Život Magdy Lokvencové tragicky skončil v roce 1966, krátce po premiéře jedné hry. Trpěla vážnými zdravotními problémy a navzdory varování lékařů byla silnou kuřačkou. Její náhlá smrt zanechala ve slovenském divadle prázdné místo a znamenala konec jejího vášnivého a bohatého života.

Magdin životní příběh je příkladem složitých osobních a politických vztahů a ukazuje ženu, která čelila obtížným rozhodnutím a zůstala věrná svým touhám. Její odkaz žije v análech slovenské divadelní historie a je připomínaná jako průkopnická osobnost ve světě režie.

Zdroje: dvojka.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Magda_Lokvencova, www.novinky.cz, www.idnes.cz