Magická Šumava: V zajetí sil temnot

Čertova stěna prý dodnes připomíná dávné pekelné rejdy.

Čertova stěna prý dodnes připomíná dávné pekelné rejdy.

Foto: Archiv

Projděte s námi místa plná tajemství a záhad v Česku i ve světě v unikátním seriálu.

Pohoří měly odedávna v oblibě temné síly. Už před téměř dvěma tisíci lety hořely ohně v jižním koutě hor na Třístoličníku a vrchu Plechý. Konaly se tam obřady zasvěcené slovanskému bohovi tmy, zatracení a zkázy jménem Černobůh. Dávní kněží si však dávali dobrý pozor, aby zároveň nezapomněli žádat o milost a požehnání také u jeho protějšku, Běloboha. Na Třístoličníku hořely vatry vždy na svátek svatého Jakuba, a to až do konce dní německého osídlení Šumavy po druhé světové válce.

Síly zla chtěly podle středověkých legend škodit také vyšebrodskému klášteru. Jedné noci začali pekelníci přehrazovat Vltavu kamenným zátarasem. Vodou z nádrže pak chtěli cisterciáky utopit, ale to se jim nepovedlo. Jejich dílo však mohou návštěvníci Šumavy dodnes obdivovat jako impozantní skalní útvar zvaný Čertova stěna.

Tajemnou pověst má i 1362 metrů vysoký vrch Boubín a sousední hora Bobík. Tamější prales se kdysi stal domovem mocného mága, Čaroděje země. Ten měl kromě jiného schopnost zázračně uzdravovat a mnozí venkované mu děkovali za záchranu života. Čaroděj prý dodnes střeží takzvané Obří hradiště, mýtické místo plné pokladů, které údajně pohltila země a dostat se k němu lze podzemním labyrintem pod Boubínem a Bobíkem.

(boh)

PŘÍŠTĚ: VAMPÝŘI Z ČELÁKOVIC

.