Kurátorka muzea posvítila mobilem na staré čínské zrcadlo. Objevil se obraz. Vědci to nechápou

Lenka Samuely | 26. 11. 2022

Mezi nejslavnějšího uživatele zrcadla patří s největší pravděpodobností pohádkový Ivánek. Určitě však nebyl první. Na svůj obrázek se lidé rádi dívali již v 6. tisíciletí př. n. l. Číňané ale tuto pomůcku přivedli k dokonalosti.

Kurátorka východoasijské sbírky Muzea umění v americkém Cincinnati Hou-mei Sung se procházela mezi vitrínami a naposledy kontrolovala umístění předmětů. Zrak ji padl na malé zrcátko, které jen před nedávnem našla zastrčené v depozitáři. V tom ji to napadlo. Přivřela oči a usmála se. Konečně přišla na to, co ji nenápadná placka celou dobu připomínala.

Vyspělá superkultura zanechala tajemné kuličky s knoflíky a zmizela neznámo kam
Magazín

Vyspělá superkultura zanechala tajemné kuličky s knoflíky a zmizela neznámo kam

Když se vrátila do kanceláře, otevřela internetové stránky muzeí v Tokiu, Šanghaji a New Yorku. Její domněnky se potvrdily. Její instituce je hrdým majitelem vzácného „magického“ zrcadla.

Magická zrcadla

Kurátorka zavolala kolegyni. Společně se rozhodly provést experiment. „Posvítily jsme na zrcadlo baterkou z mobilu. Na steně se náhle objevila nezřetelná síť symbolů a čar," vypráví Hou-mei Sung. „To nás povzbudilo k dalšímu výzkumu."

Vědkyně vyzkoušely několik druhů světla. „Jednoho dne se na zdi před námi objevila sedící postava. Podle nápisu na zadní straně zrcadla jsme zjistily, že jde o buddhu Amitábhy. Ten hraje významnou roli v mahájánovém a vadžrajánovém buddhismu."

Objev „kouzelného" zrcadla odbornice potěšil. Věří, že se jim postupně podaří vysvětlit další tajemství, která tyto předměty zahalují. Jejich přesný původ není znám. Používaly se však již v období dynastie Chan, jež vládla v letech 206 př. n. l. až 24 n. l. Staré prameny se zmiňují také o knize Zápisky o starobylých zrcadlech, jež měla údajně popisovat jejich výrobu. Ta se však kolem roku 1000 n. l. ztratila.

Záhada starých zrcadel

Odhalit princip, na kterém fungují, se pokoušel již čínský polyhistor a státník Shen Kuo z 11. století. „Vypadá to, jako by zrcadla dokázala propouštět světlo," napsal v díle Eseje o bazénu snů. „Řada řemeslníků si myslí, že v době odlití nejprve vychladla tenčí část a poté silnější, vyvýšená část vzoru na zadní straně. Vytvořily se tak drobné vrásky."

V Číně našli záhadnou bílou pyramidu. Je 20x větší než v Gíze. Nikdo k ní nesmí
Magazín

V Číně našli záhadnou bílou pyramidu. Je 20x větší než v Gíze. Nikdo k ní nesmí

Podle vědců není tato teorie daleko od pravdy. Ukázalo se, že „magická" zrcadla reprodukují vzor díky nepatrným nerovnostem. Jejich rub je tlustší a plošší než líc, jež je tenký a vypouklý. Na něj se následně vyškrábal obraz shodující se se vzorem na zadní straně. Poté se předmět vyleštil a potáhl vrstvou amalgámu z rtuti.

Zdroj: Youtube

„Předpokládáme, že zrcadla se používala při rituálech a magických obřadech oslavující slunečního boha," říká kurátor Národního muzea v japonském Kjótu Ryu Murakami. Jiné hypotézy hovoří, že předměty sloužily čínským taoistům jako brány do spirituálního světa a kněží je využívali k věštění. Zajímavostí je, že i přes moderní technologie se zatím nikomu podobné „kouzelné" zrcadlo nepodařilo vyrobit.

Zdroj:

www.vesmironas.cz, www.denik.cz, www.amusingplanet.com

Tagy Cincinnati Čína Kjóto New York Šanghaj Tokio zrcadlo