Tato vzácná a magická starověká zrcadla, nalezená v Japonsku v období Edo, mají reflexní povrch, který za určitých světelných podmínek odhaluje skryté obrazy nebo vzory.

Zrcadlo z Cincinnati o průměru přibližně 8,5 palce bylo pravděpodobně používané jako náboženská ozdoba a možná viselo v chrámu nebo ve vznešené domácnosti. Jeho přesný původ, ať už z Číny nebo Japonska, se zatím nepodařilo určit. Sung má podezření, že v držení jiných institucí nebo sběratelů, kteří nevědí o jejich pravé povaze, může být více magických zrcadel. V internetových aukcích se objevila zrcadla s podobným designem, ale nejsou identifikovaná jako magická zrcadla.

Odhalené tajemství

Při zkoumání magických zrcadel si kurátorka Hou-mei Sung všimla podobností mezi zrcadlem ze Cincinnati a zrcadly v jiných muzeích. Rozhodla se prozkoumat zrcadlo hlouběji a s pomocí odborníka na konzervaci posvítila na zrcadlo silným, zaostřeným světlem pomocí baterky mobilního telefonu.

Odhalilo to výskyt textury v odraženém světle, což je přimělo k experimentování se silnějšími světly. A co se nakonec ukázalo?

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Magická zrcadla

Magická zrcadla vznikala tak, že se na jednu stranu bronzové desky odlévaly obrazy, slova nebo vzory, zatímco druhá strana se poškrábala a vyleštila, aby se stala odrazivou. Různá tloušťka a reliéfní provedení desky způsobovaly mírné změny zakřivení na zrcadlové straně. Pomocí látky na bázi rtuti bylo přidáno další povrchové napětí, které odpovídalo propracovaným vzorům na zadní straně, takže byly pouhým okem neviditelné. Když sluneční světlo dopadalo na odrazný povrch pod určitým úhlem, odhalilo skrytý obraz a vytvořilo iluzi světla procházejícího zrcadlem. A teď si konečně řekneme, jaké bylo tajemství zrcadla.

Velmi vzácný objev!

Nakonec zrcadlo odhalilo obraz Buddhy, z něhož vyzařovaly paprsky světla vycházející ze sedící postavy. Nápis na zadní straně zrcadla identifikoval zobrazenou postavu jako Amitábhu, významnou postavu východoasijského buddhismu.

Díky tomuto objevu se Cincinnati Art Museum stalo jednou z mála institucí na světě, které vlastní magické zrcadlo. Sung se domnívá, že existují pouze tři další vzácná magická zrcadla s buddhistickou tematikou, přičemž jedno vlastní Metropolitní muzeum umění v New Yorku. Vzrušení kolem tohoto nálezu pramení ze skutečnosti, že tato zrcadla byla ve starověku významným technologickým úspěchem a dnes jsou neuvěřitelně vzácná.

Na ještě jedno video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Objev tohoto skrytého obrazu na 500 let starém zrcadle ukazuje pozoruhodnou řemeslnou zručnost a vynalézavost starověkých řemeslníků. Tajemství obklopující tvorbu těchto magických zrcadel nepřestává odborníky fascinovat, protože přesné techniky, které řemeslníci používali, zůstávají předmětem studia.

Zdroje: edition.cnn.com, www.buddhistdoor.net, www.buddhistdoor.net