Stojící vozidla umístěná na této silnici jsou nevysvětlitelně přitahovaná vzhůru a zdánlivě se valí do kopce rychlostí až 20 km/h, přestože mají vypnuté motory. Zvláštní, že? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Cesta rovnou do nebe

Magnetický kopec s výhledem na řeku Sindhu ve výšce přes 4000 metrů byl díky svému fascinujícímu vzhledu obdařen různými názvy, jako například "Mystery Hill" (Podivný kopec) nebo "Gravity Hill" (Gravitační kopec). Místní folklór mu dodává nádech mystiky, protože vesničané věří, že právě tato cesta kdysi vedla do nebe a vítala zasloužilé duše, zatímco nezasloužilým vstup odepřela.

Dvě teorie – síla versus klam

Vědci se potýkají se dvěma teoriemi vysvětlujícími tento pozoruhodný jev. Jedna z nich tvrdí, že kopec má silnou magnetickou sílu, která přitahuje okolní vozidla do kopce. Tato síla je tak silná, že indické letectvo přesměrovává letadla, aby se vyhnula magnetickému rušení svých přístrojů.

Druhá teorie předpokládá, že jde o optický klam. Podle této koncepce se zdá, že se silnice svažuje vzhůru, což vytváří iluzi, že se vozidla pohybují proti gravitaci. Ve skutečnosti však ve skutečnosti jedou z kopce a řídí se přírodními zákony.

Vyzkoušejte na vlastní „kola“

Úřady na místě vztyčily billboard, který označuje přesné místo, kde lze úkaz pozorovat. Žlutě označená krabice na silnici slouží jako určené místo pro zaparkování auta na neutrál, odkud lze pozorovat surrealistický pohyb do kopce.

Chcete-li zažít tento zázrak, nejlepší doba pro návštěvu Magnetického kopce je od července do října, kdy jsou silnice čisté a jízda je bezproblémová. Protože se však nachází v neúrodné oblasti přibližně 30 km od Lehu, chybí zde výrazná občanská vybavenost. Turistům se doporučuje zůstat ve městě Leh a na kopec se vydat na jednodenní výlet.

Není jediným místem na světě

Zajímavé je, že Magnetický kopec má zvláštní spojitost se svým vzdáleným sourozencem v Arménii známým jako hora Aragat, kde podobný optický klam do kopce mate pozorovatele.

Navzdory vědeckým vysvětlením legenda a kouzlo Magnetického kopce stále uchvacují návštěvníky, vyvolávají debaty mezi vědci a zvědavost mezi cestovateli, kteří se snaží odhalit záhadu tohoto gravitaci odporujícího jevu. 

Zdroje: www.outlookindia.com, en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_Hill_(India)