Rodák z Detroitu

Tom William Selleck se narodil v Detroitu dne 29. ledna 1945, jako první dítě ze čtyř, ženě v domácnosti Marthě a Robertu Deanovi, který byl manažerem v oblasti nemovitostí. O tři roky později se jeho rodina přestěhovala do Kalifornie. Tam také po střední škole začal studoval administrativu na University of California. Byl členem basketbalového a baseballového týmu. Jako vysokoškolák se objevil v televizní show a reklamách a herectví mu „zachutnalo“. Univerzitu nedokončil a začal ho studovat na Beverly Hills Playhouse.

Fešák s knírkem

Jeho herecké začátky byly stejné jako u mnoha jiných hvězd. V 70. letech přišly malé filmové role, televizní seriály, reklamy. Jeho 193 centimetrů vysoká atletická postava ale nezůstala bez povšimnutí, a tak přišla jeho velká šance hrát v seriálu Magnum, p.i. (1980-1988) Thomase Sullivana Magnuma, soukromého detektiva. Proslavil se nejen tehdy módní „havajskou košilí“ a kšiltovkou Detroit Tigers, ale i talentem. Stál ale před velkým rozhodnutím, protože téměř zároveň dostal nabídku na roli Indiana Jonese (Harrison Ford). Čestně však dostál smlouvě na „Magnum“ a nakonec nelitoval. Za roli, která ho proslavila, získal v roce 1984 cenu Emmy. Naopak odmítnul hrát Mitche (David Hasselholff) v Pobřežní hlídce, protože se nechtěl stát sex-symbolem.

Na fešáka s knírkem a chlupatou hrudí se můžete podívat na videu:

Zdroj: Youtube

Selleck je výborný střelec, a i to ho předurčilo k rolím detektivů, mužů zákona, hrál i ve westernech. Kromě mnoha seriálů (Richard Burke, Přátele; A. J. Cooper, Las Vegas) hrál v sitkomech, na kontě má víc než padesátku filmů, z nichž jmenujme „kasovní trhák“ Tři muži a nemluvně, kriminální drama Nevinný muž nebo romantickou komedii Její alibi. Od roku 2010 hraje policejního komisaře Franka Reagana v krimi seriálu Spravedlnost v krvi. Nyní se chystá na natáčení 14. řady a prý si kvůli tomu nechal narůst vousy.

Čestný muž

Tom Selleck je přes třicet let šťastně ženatý. Po čtyřleté známosti se v roce 1987 tajně (kvůli mediím) oženil s britskou tanečnicí Jillií Mack a 16. prosince 1988 se jim narodila dcera Hannah. Koupili si ranč a stáhli se oba do ústraní. Selleck odešel z Magnumu a na čas přerušil svou hereckou kariéru, aby se mohl věnovat rodině. Kromě dcery je i milujícím otcem Kevina (*1966), adoptovaného syna modelky Jacqueline Ray, se kterou byl ženatý v letech 1971-1982.

Kromě filmových ocenění, včetně Zlaté maliny za nejhorší herecký výkon (Kryštof Kolumbus: Objev, 1993), byl vyznamenán Kongresem USA cenou Horizon Award (1997) za životní úspěch a výjimečný příklad mladým lidem, a Golden Plate Award (1989) od Americké akademie úspěchů. V roce 2000 získal čestný doktorát Pepperdine University za vynikající charakter a etiku. Má i svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Tom Selleck je velkým hokejovým fanouškem, sám hrál výborně volejbal, dnes dává přednost golfu.

Zdroje: nypost.com, www.imdb.com, amomama.fr, en.wikipedia.org