Kůň z Uffingtonu: Maják pro UFO?

Tomáš Mrzena | 3. 7. 2013
Uffingtonská hillfigura je bezesporu nejstarším koněm na světě. Od konce 19. století je udržována každých sedm let.
Cherhill
Alton Barnes

Je to prastará a obrovská silueta vyrytá do svahu ve střední Anglii. Vědci se stále dohadují nejen o jejím stáří, ale také o příčinách jejího vzniku. V okolí se navíc dodnes dějí podivné věci.

Když pojedete kolem, možná si ho ani nevšimnete. Sice na délku měří téměř 115 metrů, ale ze země není příliš vidět. Stačí se však vznést nad obec Uffington nedaleko Oxfordu a na úbočí kopce o výšce 374 metrů spatříte koňskou siluetu. Říká se jí geoglyf či hillfigura (hill znamená anglicky kopec), která vznikla odkrytím bílého vápencového podloží.

Pozdrav z doby bronzové

Celá oblast je vyhlášená nejen mezi archeology, ale i lovci záhad. Okolí je totiž doslova poseto vzácnými historickými nalezišti. Zhruba dva kilometry západně stojí prehistorická mohyla a nepříliš daleko vede stará stezka, považovaná za nejstarší cestu v Británii. Užívala se již v době kamenné.

Nedaleko koňské siluety leží zbytky hradiště z doby bronzové, takže se mnozí badatelé domnívají, že právě z té doby je i koňská silueta. Vznikla tedy kolem roku tisíc před naším letopočtem. Toto datování ostatně nevyloučil ani výzkum v roce 1994, který pomocí fotoluminiscenční metody přinesl tři data mezi lety 3000 až 600 př. n. l.

Poutač, nebo drak?

Spory jsou také o význam hillfigury. Není zcela jisté, zda představuje skutečně koně. V minulosti silueta střídavě zarůstala a pravděpodobně několikrát změnila tvar. Objevily se i úvahy, že zvíře mělo na sobě původně jezdce.

První zmínka o koni pochází z roku 1072 a již ve 14. století patřil k významným atrakcím Británie, podobně jako Stonehenge. Existuje mnoho teorií o tom, co kůň znázorňuje. Většinou se soudí, že šlo o symbol místního kmene. Podle jiných názorů svědčí rytina o kultu bílého, možná slunečního koně, rozšířeného po celé keltské Británii. Jiná hypotéza předpokládá, že to byl jakýsi reklamní poutač, který lidem putujícím po přilehlé obchodní stezce oznamoval, že zde jsou k mání čerství koně.

Mezi místními se zase traduje legenda, podle níž nejde o koně, ale draka, kterého tam přemohl svatý Jiří.
Proč by si ale dal někdo takovou práci s vytvářením obrazce, který není ze země příliš vidět? Jedná se snad o výtvor určený pro pozorování z výšky? Je to jakýsi maják pro UFO? Tyto spekulace jsou stále živé. Nad koněm totiž lidé po setmění často pozorují podivné létající objekty a v okolních polích se každé léto objevují fascinující kruhy v obilí.Podivné stádo

Kůň z Uffingtonu je patrně nejstarší, ale zdaleka ne jediný bílý kůň v Británii. Po anglickém venkově je rozeseto více než 100 podobných geoglyfů. Jejich tvorba se v 18. a 19. století stala doslova módou. Přinášíme výběr těch nejznámějších a nejzajímavějších.

Cherhill - Rytinu o rozměrech 67 krát 50 metrů vytvořil v roce 1780 Christopher Alsop, kterému se říkalo „šílený doktor". Kůň měl původně zářivé oko, protože ho tvořily lahve. Nyní je z kamene a betonu.

Westbury - Patří k těm starším. Datum jeho vzniku není přesně známo, nicméně obnovy se dočkal v roce 1778. Říká se, že připomíná vítěznou bitvu z 9. století. V roce 1950 zcela zarostl a obnovy se dočkal až v roce 2007.

Alton Barnes - Pochází z roku 1812 a jeho velikost je zhruba 50 krát 50 metrů. Postupem času mu byl ztenčen krk, upraveny nohy, uši a oko. Stejně jako v okolí jiných bílých koní se i tady podezřele často objevují kruhy v obilí.