Měl to být další obyčejný pracovní den. Traktorista z farmy Hacienda Malagana v obci Palmira v kolumbijském údolí Cauca usedl za volant a vydal se na pole. Pomalu obracel půdu, když se stalo něco nečekaného. Stroj se propadl do hluboké díry. Řidič s bušícím srdcem opatrně otevřel dvířka a vylezl ven. Pak se podrbal na hlavě. „Co teď?” obcházel jámu. V tu chvíli si v hlíně všiml něčeho lesklého. 

Dělník se rozhlédl kolem sebe. Nikde nikdo. Po několika minutách hrabání vyskládal vedle sebe hromádku drobných předmětů. Všechny byly ze zlata. Ukázalo se, že se traktor propadl do starodávné hrobky.

Malaganský poklad

Muž se rozhodl, že o svém nálezu nikomu neřekne a svůj objev co nejrychleji prodá. Své tajemství ale dlouho neudržel. Jakmile se ostatní zaměstnanci farmy a obyvatelé městečka dozvěděli, že na poli je zakopaný poklad, propukla zlatá horečka.

Mezi říjnem a prosincem se v oblasti objevilo asi 5000 nadšenců. Všichni se snažili ukořistit co nejvíce artefaktů. Vládl zde chaos a násilí. Lidé po sobě křičeli, kradli si nálezy a rvali se. Zaznamenána byla i jedna vražda. Zdálo se, jako by lesk zlata zastínil zdravý rozum. 

Odborníci, společně s novináři, kteří rabování zdokumentovali pro místní tisk, odhadují, že během tří měsíců bylo z Hacienda Malagana odnesené téměř čtyři tuny předkolumbovských památek a zničená stovka hrobek. 

Tajemná kultura

Archeologové se do oblasti dostali až v roce 1994, kdy hledači pokladů svou snahu již vzdali. Výzkum ukázal, že hřbitov byl součástí nedalekého sídliště z doby mezi lety 300 př. n. l. a 300 n. l. Místní lidé vyráběli hladké keramické nádoby bílé nebo terakotové barvy s dvojitým hrdlem, sošky zvířat a žen, ale hlavně jemně tepané zlaté předměty.

Zdroj: Youtube

I přesto, že většina artefaktů se nyní s největší pravděpodobností nachází v soukromých sbírkách nebo byla roztavená, bogotskému Museo del Oro se podařilo koupit 150 kusů malaganského zlata. Zaplatilo za ně téměř 300 tisíc dolarů. Mezi získané památky patří například zlatá pinzeta, maska s širokým úsměvem nebo nosní kroužek. I přesto, že předměty mohou napovědět, jakým způsobem byly vyrobeny, je těžké odhalit, v jakém kontextu byly používané. Kultura Malagana je tak stále zahalená rouškou tajemství.

Zdroje: www.ancient-origins.net, www.en.protothema.gr, www.en.wikipedia.org