Nejsilnější mořský vír 

Často se mu přezdívá "vířivka" a opravdu to není daleko od pravdy. Saltstraumen je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo ho zažije a také pro všechny, kdo se chystají navštívit Norsko. 

Saltstraumen se skládá se slov salt, tedy sůl nebo slaný, a slova maelstrom, které v Norsku  označuje opravdu silný vír. Přesně takovým Saltstraumen je.

Aby se vám podařilo tento zázračný severský vír vidět, je třeba vydat se právě do Norska. Litovat ale nebudete, Saltstraumen je skutečně nejsilnějším "vírem" na světě. Existuje celá řada příběhů, inspirovaných severskou mytologií, které vypráví o lodích vtažených do Saltstraumenu. Tento nejsilnější vír světa kdysi děsil i drsné Vikingy!

Všechny mořské víry, včetně toho v Saltstraumenu, jsou masou rotující vody. Vzniká na základě protichůdných proudů, jejichž protnutím se tvoří obrovský mořský vír velké síly. 

Mořský vír Saltstraumen si každých šest hodin hravě prorazí cestu 3 km dlouhým a 150 m širokým průlivem. Jde až o 400 milionů metrů krychlových mořské vody, která s přehledem sobě vlastním ukazuje svou sílu. 

Víry známé jako maelstromy mohou dosahovat průměru až 10 metrů a hloubky 5 metrů. Jedná se o víry, které jsou skutečně silné. Voda v nich proudí rychlostí až 40 km/h. Saltstraumen je díky své síle také rájem místních rybářů.

Nezapomenutelný zážitek

Vidět mořský vír Saltstraumen na vlastní oči je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo má možnost tuto lokalitu navštívit. Většina lidí však Saltstraumen sleduje ze břehu. A to dokonce několik hodin. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Podle místních obyvatel však skutečně působivého zážitku dosáhnete ve chvíli, kdy se na Saltstraumen budete dívat z vrcholu mostu, který vede přes úžinu. V okamžiku, kdy je vír Saltstraumen nejsilnější, uvidíte naprosto nepředstavitelný počin přírody. 

Saltstraumen se nachází zhruba 30 km východně od města Bodø. K vidění je v úzkém průlivu, který spojuje 'vnější Saltfjord s velkým Skjerstadfjordem. Právě díky tomu se Saltstraumen stává  nejsilnějším přílivovým proudem na světě. 

Ačkoliv si Saltstraumen razí cestu jen tři kilometry dlouhým průlivem, na jeho síle mu tento fakt skutečně neubírá. Saltstraumen existuje již více než dva tisíce let.  

Vír vzniká, když se příliv snaží zaplnit fjord Skjerstad. Když se jeho proud otočí, nastane období, kdy je fjord splavný. V těchto obdobích je proud téměř klidný a nikdo by netušil, že se jedná o místo jednoho z největších maelströmů na světě. 

Zdroje: www.atlasobscura.com, www.reflex.cz, www.visitnorway.de