Příběh začal během rybářské výpravy u pobřeží New Jersey, kde se kapitán A. L. Kahn a jeho posádka stali svědky mimořádné události. Událost sice na videu zdokumentovaná není, ale podívejte se na jednu z největších mant světa:

Zdroj: Youtube

Co se stalo?

Když jejich loď Miss Pensacola II proplouvala vodami, do jejich kotevního lana se zamotalo něco mohutného a silného, co plavidlo táhlo neuvěřitelných pět mil po dobu tří hodin. Posádka se obávala, že se loď převrátí, a proto požádala o pomoc pobřežní stráž. Po strastiplném boji se jim podařilo kolosálního tvora přiblížit k hladině a 22 výstřely z pušky jej “zkrotit”.

Po návratu na pevninu se ukázalo, že se jedná o jednoho z “rejnoků”, konkrétně mantu obrovskou, která je známá svými obrovskými rozměry. Podle měření byla manta více než 6 metrů široká a pravděpodobně vážila až přes 2700 kg. O pravosti slavné fotografie pořízené vedle tohoto tvora se však od té doby vedou diskuse.

Co si myslíte o této fotografii vy?

Ze štěstí byznys

I přes nedostatek konkrétních důkazů fascinace tímto zvířetem přetrvávala. Kapitán Kahn vystavoval mantu, kterou média překřtila na "ďábelskou rybu", zvědavým divákům a vybíral vstupné ve prospěch místního hasičského sboru. Plánovalo se, že tvor bude vystaven na různých místech, včetně přírodovědného muzea. Konečný osud oceánské manty však zůstává nejasný, ztracený v análech dějin.

Diskuze ohledně pravosti fotky

Fotografie z roku 1933 a tvor, který je na ní zachycený, dodnes vědce mate. Kromě dobových zpráv v médiích o této události neexistují žádné definitivní záznamy, a tak se stále objevují otázky ohledně pravosti fotografie. Zatímco někteří věří, že manta byla opravdu skutečná, jiní mají podezření, že na fotografii může být zobrazený model z taxidermie.

S technologickým pokrokem vzrostla skepse ohledně pravosti fotografií, ale tato zvláštní událost stará téměř sto let zůstává jednou z těch záhad, které stále poutají představivost lidí na celém světě. Dokud se neobjeví další důkazy, zůstane skutečný příběh pětitisícikilové manty ulovené v New Jersey a následný zmatek záhadou a vědci nebudou mít pro zajímavé monstrum na fotografii z roku 1933 přesvědčivé vysvětlení.

Zdroje: www.sciencesource.com, www.grunge.com