Historický ústav zveřejnil tajnou mapu vedoucí k obřímu pokladu nacistů. Vyvolala šílenství!

Jarouš M Komořanský | 15. 1. 2023

Nacistické zlato je zlato, které bylo ukradeno nebo získáno nelegálním způsobem během nacistického režimu v Německu v letech 1933 až 1945. Za války nacistické úřady a armáda konfiskovaly velké množství zlata a cenných kovů od židovských a jiných minoritních skupin i z cizích bank a firem.

Nizozemsko bylo jednou z mnoha evropských zemí, které během druhé světové války padly pod německou okupaci. V rámci utrpení, které bylo na těchto územích způsobeno, nacisté prováděli politiku rabování bohatství svých obětí, aby pomohli financovat válečné úsilí. O některých těchto pokladech nemáme další indicie. Ale objevila se mapa…

Ztracené zlato

Cenné kovy byly používány k financování válečných operací a ke krytí rozpočtu. Po konci války byla sice většina nacistického zlata nalezena a vrácena původním majitelům nebo předána mezinárodním organizacím jako např. Mezinárodní Monetární fond, ale některé zlato a další cenné kovy se ztratily nebo byly ukryty a dosud nebyly nalezeno. Jedná se hlavně o poklady vyskytující se v rukou soukromých osob.

Valbrzyské zlato

Nacistické zlato přitahuje od 2. světové války obrovský zájem. Součástí tohoto mysteria je i známý vlak s valbrzyským zlatem, který byl ukryt v tunelu kdesi v Polsku během doznívajících dnů druhé světové války. Ač bylo ohlášeno mnoho falešných stop a jednou dokonce pozemní radar odhalil slibný nález poblíž Walbrzychu v jihozápadním Polsku, nakonec se nic nenašlo.

Himmlerův prsten cti jakožto symbol nejvyšší oddanosti Hitlerovi
Magazín

Himmlerův prsten cti jakožto symbol nejvyšší oddanosti Hitlerovi

Stopa nalezena?

Nacistické zlato a konfiskace cenných kovů, během druhé světové války, byla jedním z nejhrůznějších aspektů nacistického režimu. Většina byla ukradena od lidí, kteří byli vyháněni nebo vyvražďováni. Zlato bylo používáno k financování válečných operací.

Historický ústav však zveřejnil mapu, která by mohla být stopou k velkém nacistickému pokladu. Mapa byla poté zpřístupněna veřejnosti. Je na ni vyznačeno místo, kde nacističtí vojáci údajně ukryli poklad se zlatem a šperky v potenciální hodnotě milionů dolarů. Dokument z období 2. světové války zveřejnil Národní archiv v Nizozemsku v rámci každoročního Dne otevřeného přístupu.

Na nové video o mapě se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Mapa vedoucí k pokladu

"Poklad má hodnotu několika milionů," řekla Annet Waalkensová z Národního archivu. Zlato by mělo být zakopáno dle mapy v zemi na místě poblíž malé nizozemské vesnice Ommeren.

A co je obsahem pokladu? Měly by to být čtyři velké bedny naplněné diamanty, rubíny, zlatem, stříbrem a šperky. To vše bylo ukradeno nacistickými vojáky při výbuchu v bance v nedalekém městě Arnhem kolem srpna 1944. Když se totiž spojenecké síly ke konci války blížily k osvobození Arnhemu, vystrašení vojáci údajně kořist zakopali právě nedaleko Ommerenu. Jenže ukradené předměty se nikdy nenašly. Mapa by je mohla ale odhalit, i když není jisté, že cenné předměty jsou stále na místě.

Dotyk
Dočtěte si článek ZDARMA, stačí se přihlásit nebo registrovat.
Již máte účet?
Tagy Arnhem druhá světová válka kovy Národní archiv Německo Nizozemsko Polsko válka zlato