Tento nenápadný mladík patří v současnosti k našim nejkvalitnějším moderátorům, které v Čechách máme. Začínal jako dětská hvězdička ve filmech a pohádkách. Je nejen hercem a moderátorem, ale i zpěvákem, skladatelem, muzikantem a textařem.

Dětská hvězdička

Populární herec se narodil 18. prosince 1957 v Praze. Jeho tatínek Petr byl sám skladatelem, maminka Šárka byla sestrou známého českého skladatele Ilji Hurníka. Právě proto byl už jako malý obklopen muzikanty a uměním.

K významějším hereckým rolím se dostal ve svých dvanácti letech. V roce 1969 se objevil v hlavní roli šestidílného seriálu pro děti a mládež Kamarádi.

Role chlapce Válečka mu sedla natolik, že se diváci dočkali o čtyři roky později jeho pokračování. Mezitím se dostal talentovaný mladík na Státní konzervatoř na hudebně-dramatický obor, který dostudoval v roce 1979.

Po úspěšném dokončení studia na konzervatoři byl přijat do angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. Následovala etapa v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně až přišla zlomová nabídka, která se neodmítá.

Mladý herec se stal členem pražského Divadla Ypsilon. Tam působil od roku 1983 do roku 2002. Mezitím se objevil v mnoha filmech, seriálech a televizních inscenacích.

Bratři muzikanti

Se svými bratry Kryštofem a Davidem založili vlastní kapelu. Příjemné melodie jsou protkané originálními a vtipnými texty, které potěší i pobaví své posluchače. S rodinou skupinou získali dokonce mnohá hudební ocenění.

S legendární Martou Kubišovou společně vytvořili kouzelné LP Adventní písně a koledy. Kombinace jemné emotivní hudby a společného zpěvu stvořila velmi výjimečný set krásných Vánočních melodií, které pohladí duši a nikdy nezestárnou.

Nejoblíbenější moderátor

Velice brzy se ukázalo, že je tento talentovaný muž vynikajícím moderátorem. Několik let moderoval soutěž TýTý, která byla anketou o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek. Sám v ní získal několikrát ocenění jako bavič a moderátor.

V roce 2001 a 2003 se stal absolutním vítězem roku. Diváci ho znají z populární historické soutěže O poklad Anežky České (1993–2003). Jako pohotový moderátor se osvědčil v divokém pořadu vtipálků Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse Ruská ruleta.

Komediální dvojice si vždy vylosovala z osudí náhodné tři scénky, na které měla pouze tři minuty přípravy. Pro všechny tři aktéry to byla dávka adrenalinu. Na klavír je při tom doprovázel klavírista, herec a skladatel Miroslav Kořínek.

Splněným moderátorským snem byla vlastní pětadvaceti minutová talkshow Na plovárně. Na křeslo pro hosty se posadily takové osobnosti, jako je Dalajláma, Isabella Rossellini, Bill Gates nebo Reinhold Messner.

Když zmíníme, že našeho neznámého elegána v poslední době vídáme po boku půvabné Terezy Kostkové v taneční soutěži StarDance, budete doma! Je také stálicí Karlovarského filmového festivalu, který věrně moderuje už od roku 1996.

Soukromý život

Jeho životní láskou je herečka Markéta Fišerová, se kterou se vzali v roce 1982. Po svatbě si spolu jako manželé zahráli například v romantickém snímku Tvář za oknem (1985). Bohužel rok po té umělcovu milovanou ženu postihla cévní mozková příhoda. S následky se potýká dodnes a je na vozíku. Ani nepřízeň osudu však velkou lásku neuhasila a manželé jsou spolu šťastní.

Markéta svého manžela všude doprovází a oba jsou si vzájemnou oporou. Nedávno jí oddaný muž nechal postavit speciálně navržený dům, který splňuje všechny manželčiny potřeby. Milujícím a oddaným partnerem paní Markéty není nikdo jiný než Marek Eben.

Zdroje: www.csfd.cz, www.lifee.cz, https://cs.wikipedia.org