Jaký byl osud Rosenheima z Obecné školy? Marek Endal měl problémy i v zivotě

Redakce | 30. 11. 2019
Marek Endal
Jan Tříska a Marek Endal ve snímku Obecná škola
Ze snímku Obecná škola

Marek Endal je zářný příklad toho, jak vás jedna zdánlivě obyčejná filmová role může navždy poznamenat. V klasice Obecná škola si zahrál zlobivého rošťáka Rosenheima, a světe div se, nezbedníka vůbec nepředstíral, byl jím i ve skutečném životě.

Marek Endal byl chytrý chlapec a neměl sklony k výtržnostem, režisér Jan Svěrák měl přesto tušení, že právě on autenticky zahraje zlobivého Rosenheima. Endal ve své roli předvedl jen špetku toho, čím se o pár let později stal.

Zpěvák Karel Hála: Nacisté mu zastřelili otce a zbytek života odmítl svou rodinu
Magazín

Zpěvák Karel Hála: Nacisté mu zastřelili otce a zbytek života odmítl svou rodinu

Po uveřejnění filmu se sláva, jakou možná očekával, nedostavila. Filmové nabídky se nehrnuly a Endalovi nezbývalo nic jiného než se vrátit ke svému nudnému životu. Celé roky o něm nikdo neslyšel a obyčejný divák na jeho epizodní roli zcela zapomněl. Fanouškům filmu se připomněl v roce 2005 překvapivou zprávou, že šel do vězení. Ve sklepě domu svých rodičů totiž zřídil varnu pervitinu.

Legenda Petr Novák: Příchod Sovětů ho zlomil, zemřel za nejasných okolností
Magazín

Legenda Petr Novák: Příchod Sovětů ho zlomil, zemřel za nejasných okolností


A pervitin nejenom vařil, ale také dealoval. Stal se z něho druhý Walter White, ačkoliv ne tak úspěšný. Ve vězení strávil krátké dva roky. Po propuštění se ke svým rodičům vrátit nemohl, a našel si pronájem v Ústí nad Labem. Mohl se poučit, místo toho znovu "předvedl Rosenheima"; v roce 2012 se postavil před soud, drogy tentokrát vyměnil za krádež elektromagnetických ventilů v hodnotě přesahující 100 tisíc korun. K čemu je potřeboval, je dodnes nejasné.