Oni dva…

Hanka Zagorová (6. září 1946–22. srpna 2022), zpěvačka, textařka, herečka i moderátorka je jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček. Absolventka herectví brněnské Janáčkovy akademie múzických umění vstoupila na hudební scénu v 60. letech a za svou pěveckou kariéru nazpívala neuvěřitelných devět set písniček. Je nejprodávanější zpěvačkou, za což obdržela diamantovou desku Supraphonu, a držitelkou celé řady uznání a ocenění, včetně devíti Zlatých slavíků. V roce 2014 byla uvedena do síně slávy cen Anděl.

Štefan Margita (*3. srpna 1956), původně fotograf, později absolvent košické konzervatoře si uznání získal na věhlasných operních scénách La Scala v Miláně, Covent Garden v Londýně či newyorské Metropolitní opeře. Hanička Písnička byla Štefanovou dlouholetou platonickou láskou, obdivoval ji a toužil se s ní setkat.

…osudem si souzeni

Když paní Hance dva roky před jejími třicátinami předpověděla Helena Růžičková známá svými naplněnými věštbami, že svou velkou lásku života potká v šestačtyřiceti letech, že to nebude Čech a bude mladší, nevěřila jí. Navíc si prý pomyslela „k čemu jí bude láska, když už bude ,stará‘…“

Potkali se po premiéře pěvce na schodech Státní opery. Štefan jí řekl, jak moc ji obdivuje, ale k jeho velkému zklamání, jak po letech zavzpomínal, mu prý řekla jen prosté „Ano?“. Pomyslel si, že je nafoukaná. I ona ho obdivovala. A tak ho tehdy ještě za Vlastimila Harapase (1946–2024) provdaná zpěvačka později pozvala na narozeninový večírek. Když hosté odcházeli, naznačila mu, že jestli chce, může se vrátit. Vrátil se.

Dvě svatby

Chtěli mít svatbu v kostele, ale své úřední „ano“ si Hanka a Štefan museli nejdříve říct na národním výboru. Stalo se tak poslední květnový den roku 1992, jen den po Hančině rozvodu. Ten pravý svatební obřad se konal 6. června 1992 v kostele sv. Jakuba na Starém městě. V něm si slíbili lásku a věrnost, být spolu v dobrém i zlém. Že si byli skutečně souzeni svědčí jejich třicetileté harmonické manželství. Hanka prý nikdy nelitovala, že si na svou životní lásku musela počkat.

Její „Štefík“ jí byl oporou, miloval ji, stejně jako ona jeho. V roce 2020 prodělala těžký průběh covid-19. Její zdravotní stav se později zhoršil, kvůli postcovidovému syndromu byla v péči lékařů. Její manžel se o ni vzorně staral, zrušil své pracovní povinnosti. Když si ji v červnu 2022 po dvoutýdenní hospitalizaci stále ještě zesláblou odvezl domů na vozíčku, nejen oba ale tisíce fanoušků, kterým to oznámil na facebookovém profilu věřili, že opět nabude sílu, že už je všechno v pořádku. Její stav se opět zhoršil.

Na upoutávku na jejich společné duety z alba Konečně spolu se můžete podívat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

 Nejen svým Štefanem, ale i národem milovaná Hanička nečekaně odešla do nebeské síně pěveckých hvězd 26. srpna 2022 ve věku sedmdesáti pět let. „Hani, děkuji za vše, za ta krásná léta. Chybíš tu!“ napsal na svém profilu k 32. výročí jejich sňatku.

Zdroje: www.vlasta.cz, www.ahaonline.cz, www.blesk.cz, cs.wikipedia.org