Statečná Marie pozabíjela 90 Japonců. Pomstili se jí tou pro ženu nejhorší smrtí

Sovětští hrdinové v Koreji v říjnu 1945.

Sovětští hrdinové v Koreji v říjnu 1945.

Foto: North Korean media - pohodd.ru / Creative commons, volné dílo, https://creativecommons.org/publicdom

Marie Cukanovová odešla do války dobrovolně jako zdravotní sestra. Nebála se ale bojovat ani v první linii a na svém kontě měla skoro sto japonských životů. Za svou odvahu a statečnost však tato Hrdinka Sovětského svazu později krutě zaplatila, když bylo její tělo rozřezáno na kousky samurajskými noži.

Marie Cukanovová začala svou kariéru v 17 letech jako telefonní operátorka, obsluha dálkoměru a později zdravotní sestra v nemocnici. V květnu 1942 hledal Sovětský svaz dobrovolníky a Cukanovová toužila po skutečném boji.

Marie se již dříve snažila dostat na frontu, protože její bratr v boji padl, její žádost ale byla zamítnuta. Výzvu sovětského námořnictva proto nadšené přijala. Absolvovala školu mladších lékařů a putovala na Dálný východ, kde absolvovala výcvik pro zdravotní speciality a ocitla se nepřímo v první linii.

Na dokument o sovětské invazi na Dálný východ se podívejte se:

Zdroj: Youtube

Boje o Sejsin

I po oficiálním ukončení války však boje na mnoha místech stále trvaly. V srpnu Sovětský svaz vyhlásil Japoncům válku a 355. batalion námořní pěchoty pacifické flotily byl do této války nasazen. Cukanovová se tak jako sanitářka a zdravotní personál účastnila bojových operací při osvobození korejského přístavu Sejsin z rukou Japonců.

Patrně nejznámější filmový kanibal - Hannibal Lacter, ilustrační foto

Japonský kanibalismus za druhé světové války: Vojáci neměli hlad, byl to rituál

Boje o tento strategický bod se ukázaly jako obzvláště těžké, protože Japonci se rozhodli přístav za každou cenu ubránit. Cukanovová byla zraněna střelou do ramene hned v prvních dnech bojů, ale na své zranění nebrala ohled. Odmítla opustit bojiště a zůstala se skupinou bojovníků, kteří kryli stažení svých spolubojovníků, a dále pomáhala zraněným vojákům. Informace tvrdí, že za dva dny na vlastních ramenou odvlekla z bojiště na 52 zraněných výsadkářů, kterým tím často zachránila život. Kromě toho se sama ujala kulometu a odpálila před 90 Japonců.

 

V rukou Japonců

V krutých bojích byla nakonec ještě jedou zraněna, ale nebylo ji dopřáno padnout na bojišti. Její zraněné tělo v bezvědomí Japonci odtáhli do ústraní, vypíchli jí oči a dlouhé hodiny ji bez ustání mučili, aby získali informace o strategickém plánu Sovětů. Nemohli uvěřit tomu, že ta „ruská baba“, jak ji přezdívali, zastřelila tolik japonských vojáků. Protože Cukanovová odmítla cokoli prozradit, nakonec ji milostivě zabili a její zohavené tělo ponechali jen tak na místě. Aby dokázali, jak moc ji nenáviděli, rozřezali její tělo na kousky samurajskými noži.

Mapka sovětské invaze na Dálný východ.Mapka sovětské invaze na Dálný východ.Zdroj: Manchuria Operation map.svg / Creative Commons, CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/b

Prestižní odznak za statečnost

Posmrtně pak získala za odvahu a oddanost titul Hrdinky Sovětského svazu in memoriam. Stala se tak jedinou ženou, které byl tento odznak udělen za odvahu a hrdinství v Sovětsko-japonské válce v roce 1945. Na místě, kde bylo její zohavené tělo nalezeno, je dnes mramorový pomník s nápisem: „Zde je pohřbeno 25 ruských hrdinů, kteří zemřeli smrtí statečných za osvobození Koreje od japonského agresora."

Zdroje:

en.wikipedia.orgen.wikipedia.org/wiki/Seishin_Operationcz.sputniknews.comwww.securitymagazin.cz