Zdravotní sestra zlikvidovala 90 Japonců, byla popravena tím nejhorším způsobem

Nataša Slánská | 8. 1. 2020
Sovětsko-japonská válka
Sovětsko-japonská válka
Sovětsko-japonská válka

Zatímco v létě 1945 Evropa oslavovala konec války, pro Dálný východ boje ještě neskončily. Rudá armáda se snažila osvobodit korejský přístav Sejsin od japonské nadvlády, ale narazila na tvrdý odpor. Raněné sovětské vojáky na místě ošetřovala mimo jiné Maria Cukanovová.

Maria se narodila roku 1924 krátce po smrti svého otce. Matka si posléze našla nového manžela, který dívku přijal za vlastní a podpořil ji ve získání vzdělání. S příchodem války musela Maria studia přerušit a našla si místo telefonní operátorky. Otčím s bratrem odešli bojovat na frontu. Když se Maria dozvěděla, že její bratr v boji padl, přihlásila se do armády a chtěla bojovat na jeho místě u stejné divize. Armádní činitelé však její žádost zamítli.

Bílá lilie od Stalingradu: Doplatila na statečnost, Stalin ji obvinil ze zrady
Magazín

Bílá lilie od Stalingradu: Doplatila na statečnost, Stalin ji obvinil ze zrady

Maria se proto rozhodla přidat k obranným silám jako zdravotní sestra, což bylo v případě žen a dívek přijatelné. Prošla potřebným školením a v roce 1944 se oficiálně připojila k 355. batalionu námořní pěchoty působící v Pacifiku.

V srpnu roku 1945 byl její batalion nasazen k dobývání Sejsinu. Maria se neohroženě vrhla na bojiště a odtahovala odtud zraněné vojáky, přestože ji samotnou zasáhla kulka do ramene. Během dvou dnů takto zachránila 52 druhů.

Drzý kadet Jakov Ochotnikov uhodil pěstí Stalina. Diktátorova odplata byla krutá
Magazín

Drzý kadet Jakov Ochotnikov uhodil pěstí Stalina. Diktátorova odplata byla krutá

Situace se zhoršovala, Japonci zaháněli Sověty na ústup. Maria popadla kulomet a zmasakrovala 90 nepřátel. Poté ale dostala ránu do nohy a ztratila vědomí.

Japonci ji zajali a krutě mučili. Doufali, že jim přitom prozradí informace o sovětské strategii. Maria ale neprozradila nic. Když sovětské jednotky konečně dobyly japonské velitelství, našly tu i její zohavené tělo. Maria Cukanovová byla jedinou ženou sovětsko-japonské války, které byl přidělen titul Hrdina Sovětského svazu.